The effects of thinking styles and personality traits on financial risk-taking behavior
Düşünme stilleri ve kişilik özelliklerinin finansal risk alma davranişi üzerine etkileri
  1. Tez No: 1011354
  2. Yazar: ADİLE ECEMİŞ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GÖKÇE ADAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma finansal risk toleransına etki eden faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Beklenti teorisinin ortaya çıkışıyla birlikte rasyonel beklentilerden ziyade kişisel, psikolojik, çevresel ve kültürel bazı faktörlerin, kişilerin finansal risk toleransı üzerinde etkilerinin olabileceği literatürde değerlendirilmiştir. Bu bakımdan çalışmada duygusal zeka, subjektif finansal okuryazarlık, açık kişilik özelliği, özgüven, başkalarına karşı olan güven gibi faktörlerin yardımı ile bireylerin finansal kararlarını alırken nelerden etkileneceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna göre çalışmanın ampirik kısmında elde edilen sonuçlar, açık kişilik özelliğinin ve subjektif finansal okuryazarlığın bireysel risk toleransını etkilediği ve duygusal zekanın da bu etkiyi belirli bir ölçüde açıkladığını ortaya koymuştur. Çalışmada ayrıca finansal risk toleransı literatürünün son yıllardaki gelişimi incelenmiş ve finansal risk toleransı ile alakalı olabilecek araştırma alanları tespit edilmiştir. Çalışma ayrıca finansal risk toleransını etkileyen kişisel faktörler gibi mikro faktörler üzerinde olduğu kadar, kültürel faktörler gibi makro bazlı faktörleri de inceleyerek finansal risk toleransını etkileyebileceği düşünülen faktörleri bütüncül bir bakış açısıyla ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the factors that influence financial risk tolerance. With the advent of expectation theory, it has been discussed in the literature that personal, psychological, environmental, and cultural factors may affect individuals' financial risk tolerance, rather than purely rational expectations. In this context, the study seeks to determine what factors, such as emotional intelligence, subjective financial literacy, openness (a personality trait), self-confidence, and trust towards others, influence individuals when making financial decisions. Accordingly, the empirical findings of the study reveal that openness and subjective financial literacy affect individual risk tolerance, and emotional intelligence mediates this effect partially. Additionally, the study examines the recent developments in the literature on financial risk tolerance and identifies research areas that may be related to financial risk tolerance. Furthermore, by examining both micro-level factors, such as personal factors influencing financial risk tolerance, and macro-level factors, such as cultural factors, the study takes a holistic approach to consider the factors that may influence financial risk tolerance.