Some international evidence on investor attention, abnormal returns, stock liquidity and volatility
Yatırımcı ilgisinin, anormal getiriler, likidite ve volatilite üzerindeki etkilerine ilişkin uluslararası kanıtlar
- Tez No: 548300
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SÜER BAKLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Etkin piyasalarda varlık fiyatları mevcut tüm bilgileri yansıtmaktadır. Bunun olabilmesi için de yatırımcıların bütün bilgilere dikkat etmeleri ve onları anında işleyebilmeleri gerekir. Ancak, insanların sonsuz dikkat (ilgi) kaynağına sahip olmadıklarına dair bulgular da bulunmaktadır. Dikkatin kısıtlı bir kaynak olması, finansal piyasalarda önemli sonuçlar doğurabilir ve piyasa etkinliğini doğrudan etkileyebilir. Bu çalışma, sınırlı yatırımcı dikkatinin pay senetlerinin anormal getirileri, likiditesi ve getiri oynaklığı üzerindeki etkilerini yirmi yedi ülkede incelemektedir. Yatırımcı dikkatinin Google arama verileri ile ölçüldüğü bu çalışmada, yatırımcının dikkatinin hisse senedi likiditesi ve getirilerin volatilitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı biçimde olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Bu etkiler, bireysellik düzeyi ve belirsizlikten kaçınma puanı yüksek olan ülkelerde daha belirgindir. Ayrıca, bu çalışmada, yatırımcı dikkatinin pay senetleri anormal getirileri üzerindeki etkisinin sadece birkaç ülke için geçerli olduğu sonucu bulunmuştur. Bu çalışma, yatırımcı dikkatinin pay senedi piyasası üzerindeki etkileri hakkında uluslararası kanıtlar sunmaktadır. Ek olarak, bu çalışma, yatırımcı dikkatinin etkilerinin kültürden kültüre farklılık gösterip göstermediğini araştırarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In efficient markets, asset prices reflect all available information. For prices to reflect all information, investors should be able to pay attention to all information and process them immediately. However, there exists evidence suggesting that people do not have infinite attention. Limited attention may have important implications in financial markets and may directly affect market efficiency. This study examines the effects of limited investor attention on abnormal stock returns, stock liquidity and stock return volatility in twenty-seven countries. By using Google search volumes to measure investor attention, this study finds that investor attention has significantly positive effects on stock liquidity and stock return volatility. Investor attention's impact on stock liquidity and stock return volatility is more pronounced in individualist countries and countries that have high uncertainty avoidance scores. Furthermore, this study finds that investor attention's impact on abnormal stock returns is only valid for a few countries. This study provides international evidence about the effects of investor attention on stock markets. Additionally, this study contributes to the literature by investigating whether the effects of investor attention differ from culture to culture.