Kan bankasında bekletilen kanların eritrosit sedimantasyon hızları ile plazma fibrinojen değerlerinin karşılaştırılması
The Correlation between erythrocyte sedimentation rate and plasma fibrinogen levels in blood which was stored at blood bank
- Tez No: 54833
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHTEREM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışmada kan bankasında bekletilen kanların eritrosit sedimantasyon hızlan ile plazma fibrinogen seviyeleri arasında korelasyon bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Toplam 15 kan numunesinde 11 gün süre ile çalışma yapılmıştır. Eritrosit sedimantasyon hızı ölçümleri Westergreen yöntemi, plazma fibrinojen tayinleri ise koagulasyon yöntemi ile yapılmıştır. Eritrosit sedimantasyon hızı ölçümlerinde tek kullanımlık plastik tüplerden, plazma fibrinojeni tayinlerinde koagulometreden yararlanılmıştır. Sonuç olarak eritrosit sedimantasyon hızının kan bankasında bekletilen kanlarda her geçen gün giderek azaldığı gözlenmiştir. Sekizinci günden itibaren bütün numunelerde 1 saatlik değerler sıfir olarak tespit edilmiştir. Plazma fibrinojen seviyeleri ise dokuzuncu günden itibaren 1.30 ± 0.01 g/l düzeyinde sabit değerler almıştır. Elde edilen eritrosit sedimantasyon hızı ve plazma fibrinojen değerleri Pearson korelasyon hesabı ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the correlation between erythrocyte sedimentation rate and plasma fibrinogen levels in blood which was stored at blood bank. The study was made in 15 samples. Measurements were attended 11 days. Erythrocyte sedimentation rate was measured by Westergreen method and plasma fibrinogen analysis were made by Coagulameter. As a result we observed that erythrocyte sedimentation rate was decreasaed day by day and at the day nine, it became constant an zero level. On the other hand we found the decrease in plasma fibrinogen level stopped on the same day. Erythrocyte sedimentation rate and plasma fibrinogen results were compared by Pearson's correlation method.