Sağlıklı kişilerde ve hipertiroidili hastalarda elektrodermal aktivite bulgularının incelenmesi
Electrodermal activity in hyperthyroid patients and healty subjects
  1. Tez No: 54834
  2. Yazar: NAZAN DOLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, hipertiroidili hastalarda EDA parametrelerinin incelenmesi, antitiroidal ilaç tedavisinin EDA parametreleri üzerine etkisi ve EDA'nın hipertiroidili hastalarda bir ölçüm yöntemi olarak uygulanıp uygulanamayacağını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza katılan 86 gönüllü subje, 43 sağlıklı kontrol, 11 ilaç kullanan hipertiroidili hasta ve 32 ilaç kullanmayan hasta olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Deri iletkenliği, deri iletkenlik ünitesi yardımıyla, dominant elin birinci ve ikinci parmaklarının distal bölümlerinden kaydedilmiştir. Tekrarlayan işitsel uyarılara karşılık, elektrodermal oryantasyon cevapları ve spontan elektrodermal aktivite kaydı alınmıştır. Dinlenim deri iletkenlik seviyesi (SCL), nonspesifik deri iletkenliği dalgalanma hızı (SCFr) ve ilk uyarana verilen cevabın genliği (SCRm)ile zaman ve hız bağımlı parametreler hesaplanmıştır. Rastgele seçilen 25 hipertiroidili hastada psikofizyolojik testler yapılmıştır. Bu testler, hipertiroidili hastaların düşük derecede anksiyete ve normal depresyon skorlarına sahip olduklarını göstermiştir. Kontrol grubundaki subjelerin yaş ve SCL değerleri arasında saptanan negatif ilişki dışında, hiçbir EDA parametresinin yaş ve cinsiyet faktörlerinden etkilenmediği ve ilişki olmadığı saptanmıştır, ilaç kullanmayan hipertiroidili hastaların kontrol grubundaki kişilere ve ilaç kullanan hastalara 77göre istatistiksel olarak anlamlı elektrodermal hiperaktivite bulunmuştur (yüksek deri iletkenlik seviyesi, deri iletkenlik cevap oranı ve alışkanlık numarası, kısalmış cevabın başlama zamanı ve süresi). Sağlıklı kişiler ve ilaç kullanan hastalar arasında, bütün EDA parametreleri bakımından, istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Hipertiroidili hastalarda gözlenen elektrodermal hiperaktivitenin; artmış otonom aktivite, anksiyete, tiroid hormonlarının periferik etkileri ve katekolamin metabolizmasında meydana getirdikleri santral etkiler gibi multifaktöryel nedenlere bağlı olabileceği düşünülmektedir. Bu elektrodermal hiperaktivitenin, antitiroidal ilaç tedavisiyle normal değerlere dönmesi; artmış tiroid hormonlarının EDA üzerine etkisinin reversibl olabileceğini göstermektedir. EDA'nın hipertiroidili hastalarda bir ölçüm yöntemi olarak kullanımının ise henüz erken olduğu kanısına varılmıştır. 78
Özet (Çeviri)
This study was performed on patients with hyperthyrodism in order to investigate the effects of the antithyroidal drug treatment on EDA parameters and to study whether EDA could be used as a routine clinical measurement in hyperthyroid patients. 86 subjects participated, in this study. Subjects were divided into three groups (43 healthy control, 11 medicated hyperthyroid patients, 32 nonmedicated hyperthyroid patients). Skin conductance was recorded from the distal phalanx of the first and second fingers of dominant hand by using skin conductance unit. Spontaneous electrodermal activity as well as electrodermal orienting responses to the auditive stimuli were recorded. We computed resting skin conductance level (SCL) and the nonspecific SC fluctuation rate (SCFr) and the magnitude, as well as both the rate - and time- dependent parameters of the first SC response. Psychophysiological tests were performed on the twenty-five hyperthyroid patients randomly selected. This test indicated that patients had towjsnxiMy and normal depression scores. The basal thyroid hormon levels were measured and they were higher in patients when compared with the control group. 79It was determined that all EDA parameters were not affected by both age and sex and that there was no relationship between relation between age and these parameters, except that the relation between age and SCL observed in control group. Non medicated patients with hyperthyroidism were more eiectrodermally hyperactive (higher skin conductance level, skin conductance for response rate and habituation number, shortened onset and duration of response) than both medicated patients and control subjects. No significant difference was observed between medicated and healthy subjects, regarding all EDA variables. It was concluded that electrodermal hyperactivity observed in our study in hyperthyroidism may be due to multifactorial causes such as elevated autonomic hyperactivity, anxiety, the changes in central catecholomine metabolism and the peripheral effects of thyroid hormones. This hyperactivity is reversible with antithyroid medication. This result indicated that excessive thyroid secretion leads to reversible effects on EDA parameters. It is thought that there will be more need for time in order to introduce EDA into routine clinical use as a measurement in hyperthyroid patients. 80