8-12 yaş elit yüzücülere uygulanan kombine antrenmanların performans düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of combined training on performance levels of 8-12 age elite swimmers
  1. Tez No: 548332
  2. Yazar: İLKER BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
8-12 Yaş Elit Yüzücülere Uygulanan Kombine Antrenmanların Performans Düzeyleri Üzerine Etkisinin Araştırılması Yapılan bu araştırmada 8-12 yaş elit yüzücülere uygulanan kombine antrenmanların performans düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 8-12 yaş grubunda bulunan 14 erkek ve 14 kız olmak üzere toplam 28 elit yüzücü dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan yüzücülere 12 hafta boyunca kombine yüzme antrenmanı uygulanmış, program öncesi ve sonrasında yüzücülerin bazı fiziksel, fizyolojik ve biyomotorik performans parametrelerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 veri analiz programında Paired-Samples T test analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Combined Training on Performance Levels of 8-12 Age Elite Swimmers In this study, it was aimed to investigate the effect of combined training on performance levels of 8-12 years old elite swimmers. A total of 28 elite swimmers including 14 boys and 14 girls in the 8-12 age group were included in the study. A total of 12 weeks of combined swimming training was applied to the swimmers participating in the study and some physical, physiological and biomotor performance changes of the swimmers before and after the program were examined. Paired-Samples T test analysis was used in the SPSS 22.0 data analysis program.