İletişim fakültesi öğrencilerinin instagram'ın gözetim aracı olarak kullanılmasına ilişkin algıları
Communication faculty students' perception of the use of instagram as a tool for observation
- Tez No: 548362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET KEMAL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin, sürekli artarak ve yenilenerek günlük yaşamın içerisinde yer alması ile teknolojinin hızlı değişiminin bireylerin ucuz erişim imkânına sahip olmasını sağlaması, kendisine sanal ve sanal gerçekliğin dışında etkisini sürdüren yeni bir kültür oluşturmuştur. İnternet teknolojisinde yaşanan Web 2.0 devriminden sonra ortaya çıkan sosyal ağ siteleri günümüzün en yaygın ve vazgeçilmez iletişim araçları haline gelmiştir. Kurulduğu günden bu yana, kişilerin birbirleriyle iletişime geçmesini ve bağlantılı kalmasını kolaylaştıran çeşitli yeniliklerle sürekli kendini geliştiren Instagram geniş kitleler tarafından kabul görmüştür. Ancak Instagram'ın olumlu yönlerinin yanında birçok problemi de bünyesinde taşımaktadır. Sosyal mecraların kişilerarası iletişim üzerine en önemli etkileri arasında 'kişilerin bu ortamda benliklerini sunma yarışına girerek görme, gösterme, gözetleme ve gözetlenmeye dayalı yeni bir iletişim şekli edinmeleri gösterilmektedir. Bu tez çalışması en nihayetinde Instagram'ın gözetleme işlevi olarak kullanılmasına yönelik algıları hakkında bilgi verecektir. Araştırma kapsamında Uşak Üniversitesi bünyesinde yer alan İletişim Fakültesinin 1. ve 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 473 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Instagram'ın gözetim aracı olarak kullanıldığı, gözetimin bilgi sağlamak için yapıldığı, gözetim yaparken rahatsız olunmadığı görülmüştür. Ayrıca kişilerin arkadaşları ve diğer kişiler tarafından gözetlendiğini düşündükleri, gözetlenmekten rahatsız olmadıkları görülmektedir. Kişilerin mahremiyet konusunda bilinçli oldukları da çıkan sonuçlar içerisindedir
Özet (Çeviri)
Technology, which takes place on daily life basis with its ever-growing presence and the fast development of technology which provides individuals the opportunity of inexpensive access established a new culture in and outside the virtual reality. Social networking sites have emerged following the Web 2.0 revolution experienced in Internet technology and they have become the most popular and essential communication tools today. Since its foundation, Instagram has continuously improved with various innovations that make the things easier for people to connect others and to remain connected and it has been accepted by large communities. However; Instagram embodies several problems besides its positive aspects. 'People race to present themselves on the social platform and acquire a new way of communication that is based on watching, showing and observing', which is reported to be one of the most significant effects of social platforms on interpersonal communication. This thesis study will ultimately give information on the perceptions of the function of Instagram as a tool for observation. Within the scope of research, a survey was conducted on a total of 476 students studying in the 1st and 4th grades of the Communication Faculty in Uşak University. The findings of research revealed that Instagram was used as a tool for observation in order to gain information and no discomfort was felt when observing. It was also found that people thought they were being observed by their friends and other people and they were comfortable with it. Research findings also revealed that people were conscious about the privacy.