Turizm işletmelerinde etnosentrizm: Oteller ve seyahat acentalarının yönetsel faaliyetlerine etkisi -bir uygulama
Ethnocentrism in tourism businesses: The effect of hotels and travel agencies on administrative activities -an application
  1. Tez No: 548380
  2. Yazar: KÜRŞAD SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Turizm işletmelerinde farklı kültürlerden insanların yoğun iletişim içerinde olduğu bir gerçektir. Hizmet sunumu esnasında kültürel farklılıklardan dolayı yanlış anlaşılmalar meydana gelmektedir. Bu durum personeller arasında, personeller ile müşteriler ve müşterilerle müşteriler arasında sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu yanlış anlaşılmalar kendi etnik gurubunu ön planda tutarak diğerlerini kendi değerlerine göre değerlendiren etnosentrizmden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle çalışanların genel etnosentrik düzeylerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Yabancı turistler ile turizm işletmeleri çalışanları ve etnosentrizm konusu ile ilgili çalışmaların sorunun çözümüne katkı vereceği düşünülmektedir. Çalışma temel olarak iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşama teorik olarak literatür taramasından oluşmaktadır. İkinci bölüm ise saha araştırması ve hipotezlerin test edilmesi üzerine kurgulanmıştır. Bu nedenle teorik olarak turizm, turizm işletmeleri, etnosentizm kavramı ve özellikleri literatürdeki yeri ve önemi konusu araştırılmıştır. İkinci aşama ise Antalya ilinde bulunan yabancı turistlere hizmet sunan beş yıldızlı oteller ve A gurubu seyahat acentalarının personellerine uygulanan anket çalışması ve sonuçlarını kapsamaktadır. Elde edilen sonuçların başta turizm sektörü profesyonelleri olmak üzere, literatüre katkı sağlaması ve daha sonra da konuyla ilgili çalışma yapacak akademisyenlere ışık tutması amaçlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde nicel verilerin analizi sonucunda ulaşılan bulgulara yer verilmiştir. İlk aşama olan ölçek oluşturma aşamasında geçerlik, güvenirlik testleri bulguları ile veri setine uygulanan açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri bulguları ( oluşturulan ölçeğin boyutlarıyla birlikte) verilmiştir. Daha sonra, aritmetik ortalamalar yardımı ile çalışanların genel etnosentrik düzeyleri belirlenmiştir. Personellerine ait örneklem için ilgili betimsel istatistikler incelenmiş ve nicel verilerin analizlerine ( t-testi, ANOVA) ait bulgular sunulmuştur. Çalışma sonucunda turizm işletmeleri personellerinin orta düzeyde genel etnosentrik özelliğe sahip oldukları belirlenmiştir. Genel olarak turizm eğitimi almış, tecrübeli, eğitimli ve büyük şehirlerde yaşayanların kendi etnik gurup ve kültürlerine önem verdikleri, guruplarına bağlı ve sadık oldukları fakat diğer etnik gurup ve kültürlerdeki insanlara yüksek oranda etnosentrik bakmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that in tourism establishments, people of diverse cultures are in intensive communication. During service delivery, misunderstandings occur due to cultural differences. This occurrence results in problems among personnel, customers and between customers and personnel. It is considered that these misunderstandings derive from ethnocentricism that evaluates others in his or her values by prioritizing one's ethnic group before others. For this reason, it is important to determine the general ethnocentricism levels of the tourism establishment's personnel. It is considered that foreign tourists and tourism establishment personnel and ethnocentricism studies will contribute to this problem's solution. The study is made up of two stages. The first stage consists of theoretical literature research. The second stage consists of a field study and the testing of the hypothesis. With this in hand, tourism, tourism establishments, the term ethnocentricism, and its specifics and also the place and importance of ethnocentricism in literature was studied. The second stage involves a questionnaire study applied to five-star hotels in Antalya that accommodates foreign tourists and to personnel of an A group travel agent and the study's results. With the results gathered, it is intended to contribute to firstly the tourism sector's professionals, and literature and lead the way for the academicians that aim to study in the field. In the last part of the study, findings deduced after an analysis of the quantitative data was were given place. In the first part that is the stage of setting a scale, validity, reliability test findings and findings of exploratory and corroborative factor analysis (along with the scale dimensions) were included. Later with the help of arithmetical averages, general ethnocentric levels of personnel were determined. For the sample of personnel descriptive statistics were examined and analysis of quantitative data (t-test and ANOVA) findings were presented. In the result of the study, it was determined that tourism establishment personnel had medium levels of general ethnocentric traits. Also, personnel that is generally educated in tourism, experienced, educated and were living in major cities, were valuing their ethnic groups and cultures, were loyal and attached to their groups but were not assessing people of other cultures ethnocentrically.