Kurumsal gönüllülüğe katılımın çalışan bağlılığı üzerindeki etkisi
Impact of participating in corporate volunteering on commitment of employees
- Tez No: 548379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KÜMBÜL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toplumun beklenti, ihtiyaç ve isteklerine karşı duyarlı olan ve bu doğrultuda stratejik hedefler belirleyerek gönüllülük faaliyetleri ile topluma hizmet eden kurumlar, diğer ülkelerde araştırmalara konu olmaya devam ederken, Türkiye'deki iş yaşamında da kurumsal gönüllülüğe olan ilginin artmakta olduğu, ancak bu konuda fazlaca araştırma yapılmadığı dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Türkçe yazına ve diğer mevcut araştırmalara katkı sağlamak üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdikleri gönüllülük faaliyetlerine aktif katılımları ile çalışanın kuruma duygusal yönden bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, çeşitli kurumlarda çalışmakta olan 132 kişiye, kurumsal gönüllülük projelerine katılımlarını ve çalışmakta oldukları kuruma bağlılıklarını ölçmeye yönelik anket uygulanmıştır. Ankette, gönüllülüğün anlamlılığını, kurumsal gönüllülüğe katılımı ve kuruma duygusal bağlılığı ölçmek üzere üç adet ölçeğe yer verilmiştir. Ankete katılan kişiler, kurumsal gönüllülük çalışmalarının oldukça yaygın olduğu Kanada ve ABD'de ikamet etmekte ve çalıştıkları kurum aracılığı ile birtakım gönüllü faaliyetlere aktif olarak katılım göstermektedirler. İngilizce yapılan anket, elektronik posta ve sosyal medya yoluyla katılımcılara iletilmiştir. Katılımcıların tek bir kurumda çalışan kişilerle sınırlandırılmamış olması ve araştırmanın kişisel ve kurum bilgileri talep edilmeden yapılması, gizliliğe dayanan gerçekçi yanıtların elde edilmesi bakımından önem taşımaktadır. Araştırmanın sonucunda, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamındaki gönüllü faaliyetlere katılım ile çalışan bağlılığı arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmekle birlikte, gönüllülük faaliyetlerinin anlamlılığının, bu ilişkiye tam aracı etkisinde bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunun, kurumsal gönüllülük aracılığı ile birtakım stratejik hedeflere ulaşmayı planlayan kurumlar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While corporations who are responsive to the society's expectations, needs and desires, and those who serve the society by way of corporate volunteering and by identifying strategic goals in this direction continue to be the subject of research in other countries, it is noticable that interest in corporate volunteering has been increasing in Turkey, but not too many research has been done on this subject. This research has been done to contribute to the existing research, as well as the Turkish literature. The purpose of this research is to examine the relationship between the participation in corporate volunteering activities within the context of Corporate Social Responsibilities and employee's affective commitment to the firm. For this purpose, a survey was administered to 132 people who work in various firms in order to measure their participation in corporate volunteering activities and affective commitment to the firm they currently work for. There are three scales in this research that have been utilized in order to measure the meaningfulness of the volunteering, the participation in volunteering and the affective commitment to the organization. The participants reside in Canada and the USA where the corporate volunteering activities are known to be very common and they are actively involved in some corporate volunteering activities through the organizations they work for. The survey was done in English and distributed via email and social media. The fact that the research is not restricted to people who work in one specific organization and that no personal or organizational information was requested presents significance in terms of obtaining truthful responses based on privacy. In conclusion of the study, the participation in volunteering activities has been found to have a positive relation with affective commitment of the employees, as well, the meaningfulness of the volunteering within CSR has been found to have a full mediation role in this relation. It is believed that the findings of this research will benefit those organizations who are planning to reach their strategic goals through corporate volunteering.