Halkla ilişkiler faaliyetlerinin turizmdeki rolü: Çiçekliköy örneği
Impact of public relations activities on tourism movements: Study of Çiçeklikoy
- Tez No: 548417
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İşletme, Public Relations, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Teknolojide meydana gelen gelişmeler ile birlikte arz talep dengelerinde de farklılıklar meydana gelmiştir. Müşteri talepleri sosyal sorumluluk ilkeleri, tüketici hakları, çevre duyarlılığı, halkla ilişkiler ve benzeri kavramların çerçevesinde gelişmeye başlamıştır. İşletmeler arasında da rekabet ortamının daha yoğun yaşanması pazarlama, tanıtım ve imaj unsurlarının gelişimini zorunlu kılmıştır. İletişim ve teknolojik gelişmelerle birlikte halkla ilişkiler olgusu da zorunluluk haline gelmektedir. Bu sebeple etkili bir halkla ilişkiler faaliyetleri rekabet ortamında işletmelere avantaj sağlamaktadır. Turizm sektörü, yoğun rekabetin yaşandığı ve taleplerin dönemsel olarak değişkenlik gösterdiği bir alandır. Bu durum turizm işletmelerinde tutundurma ve halkla ilişkilerin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada işletmelerin halkla ilişkiler faaliyetlerinin, turizm sektöründeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın örneklemini, İzmir ili Çiçekliköy bölgesinde kahvaltı evleri, restoranlar ve kafelerin bulunduğu yiyecek-içecek işletmelerini ziyaret eden turistler/katılımcılar, işletme sahipleri ve çalışanlar oluşturmaktadır. Çalışmada ayrıca Çiçekliköy bölgesindeki yiyecek-içecek işletmelerinde görev yapan yöneticiler ve çalışanların, halkla ilişkiler faaliyetlerine yönelik görüşlerinin alınması ve çalışan profilinin demografik verilerle belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma, İzmir'in Çiçekliköy bölgesinde yer alan yiyecek-içecek işletmelerinde bulunan 124 ziyaretçi, 76 çalışan toplam 200 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Halkla ilişkiler faaliyetlerinin turizmdeki yerini belirlemek amacıyla istatistiksel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmanın analizinde ANOVA ve bağımsız T-Testi kullanılmıştır. Katılımcılara uygulanan anket ile halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin ölçek düzeyleri arasındaki farklılıkların istatistiksel açıdan anlamlı olup olmadığı yönünde analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the developments in technology, there have also been differences in the supply-demand balances. Customer demands have started to develop within the framework of social responsibility principles, consumer rights, environmental awareness, public relations and similar concepts. The intensification of the competitive environment among the enterprises necessitated the development of marketing, promotion and image elements. Public relations is becoming a necessity together with communication and technological developments. Therefore, effective public relations activities provide advantages to enterprises in a competitive environment. Tourism sector is an area where intense competition is experienced and demands vary periodically. This situation shows the importance of promotion and public relations in tourism enterprises. In this study, it is aimed to investigate the role of public relations activities in tourism sector. For this purpose, the sample of the study consists of tourists / participants, business owners and employees visiting the food and beverage areas where breakfast houses, restaurants and cafes are located in Çiçekliköy region of İzmir province. In the study, it was aimed to get the opinions of the managers and employees working in the food and beverage companies in Çiçekliköy region towards the public relations activities and to determine the employee profile with demographic data. The study was carried out with a total of 200 participants who were 124 visitors and 76 employees in the food and beverage companies located in the Çiçekliköy region of İzmir. Statistical analysis methods were applied to determine the place of public relations activities in tourism. ANOVA and independent T-Test were used in the amalysis of the study. An analysis was carried out to determine whether the differences between the questionnaire applied to the participants and the scale of public relations activities were statistically significant.