The factors influencing dimensions of marketing culture in hospital services on marketing innovation in the northern region of Iraq
Kuzey Irak bölgesinde pazarlama inovasyonu konusunda hastane hizmetlerinde pazarlama kültürü boyutlarını etkileyen faktörler
- Tez No: 548441
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Kuzey Bölgesi'ndeki kamu hastaneleri ve özel hastanelerde, çok boyutlu pazarlama kültürünün ve orta ve üst düzey yöneticiler (genel yöneticiler, pazarlama yöneticileri, genel müdürler, finans yöneticileri, hemşireler ve doktorlar) tarafından algılanan pazarlama yeniliği ile ilişkisini ampirik olarak araştırmıştır. Webster teorisi altında Pazarlama teorisinin boyutsal ölçümüne dayanarak, pazarlama kültürünün altı boyutu (hizmet kalitesi, kişisel iletişim, satışın önemi, organizasyon, iç ilişkiler ve buluş) ve pazarlama yeniliğinin altı unsuru (teknolojinin gelişimi, müşteri için fiyat bulma, kaynakların değerini artırmak, sayılmamış riskler, yaratıcı hayal gücü ve ilerici yaratıcılık) belirlenmiştir. Çalışmada, Kuzey Irak bölgesindeki hastanelerden 2018 yılında toplam 392 çalışandan elde edilen anket verileri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-kare testi, Ordered Logit Modeli ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, pazarlama kültürünün üç boyutunun hastanelerin pazarlama inovasyonundaki etkinliklerini arttırmada etkili olduğunu ortaya koymuştur;sunulan hizmetlerin kalitesi, iç ilişkiler ve icatlar.Üçü dehem özel ve hem de kamu hastanelerinin her iki kesiminde de pazardaki yenilikçiliğin en önemli belirleyicileri olmuştur. Bununla birlikte, ankete katılan her iki sektörde de kişisel bağlantı, satışın ve organizasyonların önemi ile pazarlama yeniliği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, bulgular pazarlama kültürünün pazarlama inovasyonu üzerinde güçlü ve anlamlı bir pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarına göre, satış, kişisel bağlantı ve organizasyonun pazarlama inovasyonu üzerinde önemli olduğu saptanmıştır. Satışın öneminde, kişisel iletişim ve organizasyon boyutlarının önemindeki bir birim artış, pazarlama yeniliğinde sırasıyla 0.079, -0.126 ve 0.108 oranlarında katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan, hizmet kalitesi boyutundaki bir birim artış, pazarlama yeniliğinde 0.330 birim katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte, buluşun pazarlama inovasyonu ile önemli bir ilişkisi olduğu bulunmuştur.Bu sonuç, buluş boyutunda bir birim artış olduğunda, pazarlama yeniliğinde 0.127 birim artışa olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca, iç ilişkilerde bir birim artış meydana geldiği zaman pazarlama yeniliği de 0.262 birim artacaktır. Bu çalışma, durumdakigenelyöneticilerveçalışanlararasındakiilişkileringeliştirilmesiniveardındanyöneticilerininbeklentilerininanlaşılmasını; ve çalışanların ne zaman iyi olduklarını ve ne zaman olmadıklarını bilmeleri gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study has empirically investigated the multidimensional of marketing culture and its relationship with marketing innovation as perceived by the middle to higher-level managers (i.e. general managers, marketing managers, managing directors, financial managers, nurses and doctors) in the public and privet hospitals in the Northern Region of Iraq. Based on dimensional measurement of implementing marketing intelligence under the Webster theory,six dimensions of marketing culture (i.e. service quality, personal contact, importance of selling, organization, internal relations and invention) and, six elements of marketing innovation (i.e. development of technology, finding the price for customer, raising the value of sources, uncounted risks, Creative imagination and Progressive creativity) were identified. A total of 392 surveys were collected from the employees of hospitals in the Northern Region of Iraq in 2018. Chi-square test, Ordered Logit Model and the Structure-Equation Modeling technique were used to analyze the data. The results of this study proposed that three dimensions of marketing culture are instrumental for hospitals to increase their efficiency in marketing innovation. They are quality of offered services, internal relations and inventions; three of them are the most significant determinant for marketing innovation in both sectors of hospitals. However, personal contact, the importance of selling and organizations were found to have no significant relationship withmarketing innovation in both the sectors surveyed. However, the findings revealed that marketing culture has a strong and significant positive impact on marketing innovation. Based on the set of result, it was verified that the important of selling, personal contact and organization were found to be insignificant associated to marketing innovation. One unit increases in the importance of selling, personal contact and organization dimensions will contribute 0.079, -0.126 and 0.108 unit of increases in the marketing innovation, respectively. On the other hand, one unit increases in service quality dimension will contribute 0.330 unit increases in the marketing innovation. However, the invention was found to have a significant relationship with marketing innovation; it means when one unit increases in invention dimension contribute 0.127 unit of increases in marketing innovation. Also, when one unit increases in internal relations contribute 0.262 units in the marketing innovation. This study recommends improving relationships between general managers and employees in the organization, and then understanding the expectations of their managers; employees should know when they are doing well and when they are not.