Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kadınların genital hijyen davranışları ve vajinal enfeksiyon semptomlarının görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of genital hygene behaviours and vaginal infection symptoms in women who are active in agriculture and livestock
- Tez No: 548453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KIZILIRMAK, PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, tarım ve hayvancılıkla uğraşan evli kadınların genital hijyen davranışları ve vajinal enfeksiyon semptomlarının görülme sıklığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırma, Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde yaşayan ve çalışma kriterlerine uyan 15-49 yaşındaki 400 kadınla Eylül-Kasım 2017 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada veriler,“Bireyleri Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)”kullanarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Shapiro-Wilk, Many Whitney U, Pearson korelasyon, Ki-Kare ve Fisher testi kullanılmıştır. Kadınların vajinal enfeksiyon ortalama semptom sayısı 4.10±2.42'dir. Kadınların %83.7'sinde en az bir vajinal enfeksiyon semptomu görülmektedir. Kadınların vajinal enfeksiyon semptomları görülme durumu ile eğitim düzeyi, kullanılan doğum kontrol yöntemi, şimdiki gebelik durumu, taharetlenme şekli, çalışma alanında tuvalet öncesi ve sonrasında el yıkama durumuna ilişkin gruplar arası fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak; kadınların büyük çoğunluğunda vajinal enfeksiyon semptomları görülmektedir ancak vajinal enfeksiyon semptomu varlığı ve sayısı ile GHDE puanı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Genital enfeksiyonlardan korunmanın en kolay ve etkili yolu el yıkama davranışının kazanılmasıdır. Tuvalet öncesi ve sonrasında, perine temizliği yapılmadan önce ellerin mikroorganizmalardan arındırılması önemlidir. Bu konuda kadınlara tuvalete girmeden önce el yıkama alışkanlığının kazandırılması önerilmiştir. Aksi halde direkt olarak ya da tuvalet kağıdı aracılığı ile eldeki mikroorganizmalar perine bölgesine taşınarak enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu nedenle el hijyenine dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine of frequency between genital hygene behaviour and vaginal infection symptoms in women who are active in agriculture and livestock with. This descriptive study was conducted with 400 women who met criteria, lived in Derinkuyu village of Nevşehir city between September-November 2017. Data was collected with 'Infromative Form For Participants' and 'Genital Hygene Behaviour Inventory (GHBI)'. For statistical analysis, Shapiro-Wilk, Many Whitney U, Pearson correlation, chi-square and Fisher tests were used. The average symptom number of women with vaginal infection is 4.10 ± 2.42. Of the women; 83.7% had got one symptom at least. There was a significant difference between vaginal infection and education level, job of husband, used contraceptive method, current pregnancy, type of cleance oneself, washing hand before and after entering toilet in work area (p0.05). As a result; vaginal infection symptoms were seen in the most of the women. However, there wasn't a significant relation between preexisting of vaginal infection symptom and GGBI score (p>0.05). The most easy and effective way for protecting from genital infections is getting 'washing hands' behaviour. It is important to clean hands before doing perineal hygene, before and after entering toilet. It has been suggested that hand washing habits should be given to women before entering the toilet. Otherwise, microorganisms in hand could transmit to perineal region as directly or via toilet paper and so infection could occur. Thus, hand hygene should be noticed.