Hastanelerde kurum ev idaresi personeli perspektifinden iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ve güvenlik kültürüne ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of occupational health and safety practices and the level of perception of safety culture from the perspective of housekeeping personnel in hospitals
- Tez No: 428645
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÇİÇEK, Birgül. Hastanelerde Kurum Ev İdaresi Personeli Perspektifinden İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının ve Güvenlik Kültürüne İlişkin Algı Düzeylerinin Belirlenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2016. Bu araştırma hastanelerde çalışan kurum ev idaresi personeli perspektifinden iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ve güvenlik kültürüne ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ankara il sınırları içinde bulunan belirli alanlarda ihtisaslaşmış hastaneler, askeri hastaneler ile özel hastaneler dışında kalan ve Ankara il merkezindeki 50 yatak kapasitesinin üzerindeki tüm T.C. Sağlık Bakanlığı'na ve üniversitelere bağlı hastaneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden hastanelerden 400 kurum ev idaresi personeli oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu; katılımcılara ilişkin bireysel bilgilerin olduğu ilk bölüm, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bilgileri ölçen ikinci bölüm, 'Güvenlik Kültürü Ölçeği'nin yer aldığı üçüncü bölüm ve 'Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Ölçeği'nin olduğu dördüncü bölüm şeklinde oluşturulmuştur. Kurum ev idaresi personelinin tamamına yakınının hizmet içi eğitim aldığı, hizmet içi eğitim alan personel arasında 'İş Sağlığı ve Güvenliği 'konusunda eğitim alanların ilk sırada yer almaktadır. Personelin % 10,3'ünün iş kazası geçirdiği belirlenmiştir. İş kazası geçiren personelin yarıdan biraz fazlası 'atıkları toplarken' kaza geçirmiş olup, geçirilen kaza tipleri arasında; 'kesici delici alet yaralanmalarını' belirtenler ilk sırada yer almaktadır. Kurum ev idaresi personelinin 'Güvenlik Kültürü' ile 'Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kültürü'ne ilişkin algı düzeyleri ile personelin hastane yönetiminin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalarına önem verme durumuna ilişkin görüşleri, araç gereçlerin kullanımı ve bakımı, kazalardan korunma ve temizlik maddelerinin kullanımı konularına ilişkin eğitim alma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık (p0,05) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ÇİÇEK, Birgül. Determination of Occupational Health and Safety Practices and the Level of Perception of Safety Culture from the Perspective of Housekeeping Personnel in Hospitals, Master Thesis, Ankara, 2016 This study was planned and conducted to determine the occupational health and safety practices and the level of perception of safety culture from the perspective of housekeeping personnel in hospitals. Except those hospitals specialized in certain areas, military hospitals and private hospitals within the boundaries of Ankara, the universe of study constitutes all the rest of the hospitals with the capacity of more than 50 beds working under R.T. Ministry of Health and Universities. The study sample consisted of 400 housekeeping personnel agreed to participate in the study. The survey form is prepared to collect data. The survey form was established as; personal information about respondents in the first part, information related to occupational health and safety in the second part, 'Safety Culture Scale' in the third part and 'Employee Health and Safety Scale' in the fourth part. It was found out that almost all of the housekeeping personnel have received in-service training, those who received training in 'Occupational Health and Safety' came in the first place and % 10.3 of the personnel had an occupational accident. Slightly more than half of the staff involved in accidents during 'waste collection' and 'sharp injuries' said to be in the first place among accident types. Housekeeping personnel have statistically significant differences (p0,05) has been found between gender, age, total years of service, education level, marital status, working as years of service at the hospital, status of occupational accidents at the hospital, cause of occupational accidents, general views on the causes of occupational accidents, cleaning methods, infection control and sanitation and personal hygiene-related training levels.