Solvotermal sentez tekniği ile sentezlenen ZnO nanoparçacıkların fizikokimyasal karakterizasyonu ve voltametrik uygulamaları
Physicochemical characterization and voltammetric applications of zno nanoparticles synthesized by solvothermal synthesis technique
- Tez No: 991580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVA BİLGE YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Nanoteknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte nanomalzemelerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının araştırılması bilimsel çalışmaların odak noktalarından biri haline gelmekte, özellikle metal oksit nanoparçacıklar sahip oldukları özgün fizikokimyasal özellikler nedeniyle büyük ilgi görmektedir. ZnO nanoparçacıklar yüksek özgül yüzey alanı, kimyasal kararlılık, biyouyumluluk ve elverişli elektrokimyasal özellikleri sayesinde sensör uygulamalarında tercih edilmektedir. Bu tez kapsamında, Bütamirat Sitrat'ın hassas, hızlı ve güvenilir tayinine yönelik ZnO nanoparçacıkları ile modifiye edilmiş bir elektrokimyasal sensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. ZnO nanoparçacıkları solvotermal sentez yöntemiyle sentezlenmiş ve sentez koşullarının nanoparçacık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen ZnO nanoparçacıklar, camsı karbon elektrot yüzeyine damlatma yöntemiyle kaplanarak elektrot modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen nanoparçacıkların yapısal, morfolojik ve yüzey özellikleri çeşitli fizikokimyasal karakterizasyon teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. ZnO nanoparçacıkları ile modifiye edilen elektrot yüzeyinin, aktif yüzey alanını artırarak elektron transfer kinetiğini iyileştirdiği ve böylece ilaç aktif maddesine ait elektrokimyasal sinyali güçlendirdiği gözlenmiştir. Geliştirilen sensörün analitik performansı voltametrik teknikler kullanılarak değerlendirilmiş; pH, tarama hızı ve modifikasyon parametreleri optimize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ZnO nanoparçacıkları ile modifiye edilmiş elektrotun yüksek hassasiyet, düşük tespit limiti, iyi tekrarlanabilirlik ve kararlılık sergilediğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, ZnO nanoparçacıklarının elektrot yüzey modifikasyonunda etkili olduğunu ve geliştirilen sensörün ilaç aktif madde tayininde uygulanabilir bir analitik yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of nanotechnology, the synthesis, characterization, and investigation of application areas for nanomaterials have become a primary focus of scientific research, with metal oxide nanoparticles garnering significant interest due to their unique physicochemical properties. ZnO nanoparticles, in particular, are preferred in sensor applications owing to their high specific surface area, chemical stability, biocompatibility, and favorable electrochemical properties. Within the scope of this thesis, it was aimed to develop an electrochemical sensor modified with ZnO nanoparticles for the sensitive, rapid, and reliable determination of Butamirate Citrate. The ZnO nanoparticles were synthesized via the solvothermal method, and the effects of synthesis conditions on the nanoparticles were investigated. Electrode modification was performed by coating the glassy carbon electrode surface with the obtained ZnO nanoparticles using the drop-casting method. The structural, morphological, and surface properties of the synthesized nanoparticles were determined using various physicochemical characterization techniques. It was observed that the electrode surface modified with ZnO nanoparticles enhanced the electron transfer kinetics by increasing the active surface area, thereby amplifying the electrochemical signal of the active pharmaceutical ingredient. The analytical performance of the developed sensor was evaluated using voltammetric techniques, and parameters such as pH, scan rate, and modification conditions were optimized. The results demonstrated that the ZnO nanoparticle-modified electrode exhibits high sensitivity, a low limit of detection, excellent repeatability, and stability. This study indicates that ZnO nanoparticles are effective in electrode surface modification and that the developed sensor provides a viable analytical method for the determination of active pharmaceutical ingredients.