An enhanced maintenance planning application to compressor units at industrial refrigeration systems
Endüstriyel soğutma sistemlerinin kompresör ünitelerinde geliştirilmiş bir bakım-onarım planlama uygulaması
  1. Tez No: 548494
  2. Yazar: ŞEREF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bugünün iş rekabeti, son derece dinamik bir iş ortamı ve son on yıllardaki ekonomik gerileme nedeniyle zorlaşıyor. Şirketlerin bu dinamik ortama ayak uydurmaya ve kârlarını arttırmaya çalıştığı açıktır. Kâr oranı azaldığı için şirketler hedeflerine ulaşmak için harcamalarını azaltmayı amaçlamaktadır. Bakım maliyeti, toplam işletme maliyetinin en büyük bölümlerinden biridir, bu nedenle şirketler ekipmanın kullanılabilirliğini, güvenilirliğini ve emniyet seviyesini makul bir maliyetle istenen bir seviyede tutarak daha verimli bir bakım yapmak için yeni stratejiler veya yeni kombine araçlar kullanmaya çalışmaktadır. Bu aşamada, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri (örneğin TOPSIS), nesnel teknolojilerin (örnegin PdM araçları titreşim değerleri) kombinasyonu ile kullanılabilir. Literatürde, makul bir maliyetle istenen güvenilirliği ve uygunluk seviyesini elde etmek için optimum bir bakım stratejisi belirleyen bazı karar modelleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, spesifik problemler için bakım planlaması için çok fazla çalışma yoktur. Bu açıdan bakıldığında, bu tez, bir endüstriyel tesiste belirtilen ekipmandan toplanan objektif verileri kullanarak belirli bir bakım planlama problemi için çok kriterli bir karar verme yönteminin (TOPSIS) uygulanmasını bir vaka çalışmasıyla sunmaktadır. Bahsedilen yöntemin uygulandığı sistem, sekiz vidalı tip soğutucu kompresör içeren tipik iki kademeli buhar sıkıştırma soğutucu sistemidir. Soğutucu akışkan amonyaktır. Uygulanan yönteme göre, kompresörlerin mekanik koşulları belirlenmiş ve sıralanmıştır. En kötü durumdaki kompresör tespit edilmiş, sökülmüş, kontrol edilmiş ve kısmen onarılmıştır. Ardından, iyileştirmeyi gözlemlemek ve kompresörlerin müdahale eşiğini öngörmek için yöntem yeniden uygulanmıştır. Son olarak, bakımı yapılan kompresördeki iyileşme ve diğer kompresörlerin durumu gözlemlenmiş ve bu özel sistem için müdahale eşiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today's business competition is getting tougher due to very dynamic business environment and economic downturn over the last decades. It is obvious that companies are trying to keep pace with this dynamic environment and to increase their benefit. Since the profit rate is decreasing, companies aimed to reduce their expenditures in order to achieve their goal. Maintenance cost is one of the major part of the total operating cost therefore companies are trying to use new strategies or new combined tools to perform more efficient maintenance by keeping availability, reliability and safety level of equipment at a desired level with a reasonable cost. At this stage one of the multi-criteria decision-making method (i.e. TOPSIS) can be used with combination of the objective technologies (i.e. PdM tools-vibration values). In literature there are some decision models to determine an optimum maintenance strategy to obtain desired reliability and availability level with a reasonable cost. However there are not many studies for maintenance scheduling for specific problems. From this point of view this thesis presents a case study that applying a multi-criteria decision making method (TOPSIS) for a specific maintenance scheduling problem in an industrial plant by using objective data collected from the specified equipment. The system where the mentioned method applied is a typical two stage vapour compression refrigerant system including eight screw type refrigerant compressors. The cooling medium is ammonia. According to the applied method the compressors' mechanical conditions are determined and ranked. The compressor in worst condition has been determined, dismantled, inspected, and partially repaired. Then the method has been re-applied in order to observe improvement and predict the intervention threshold for the compressors. Finally improvement of the overhauled compressor and the condition of the other compressors have been observed and the intervention threshold has been predicted for this specific system.