Parasal aktarım kanallarının Türkiye açısından etkinliği: SVAR modeli ile ampirik bir analiz
Turkey in terms of effectiveness of monetary transmission mechanism channel: An empirical analysis SVAR model
  1. Tez No: 548524
  2. Yazar: ERİNÇ ERKİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KOÇ YURTKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Para piyasalarındaki değişmeler doğrudan reel sektörü etkilemekte aynı zamanda para politikalarının reel ekonomik büyüklükler üzerinde meydana getirdiği etkiler parasal aktarım mekanizması vasıtasıyla ortaya çıkmaktadır. Politika yöneticilerinin günümüzde maliye politikalarından ziyade para politikalarını tercih etmesi aktarım mekanizmalarının önemini ortaya koymaktadır. Parasal aktarım mekanizması, merkez bankasının gerçekleştireceği para politikaları değişimlerinin ekonomide meydana getireceği etkileri göstermekte olup ekonomi yönetimlerinin ihtiyacını karşılayacak etkin olan para aktarım mekanizmalarını seçmek ana hedef olmaktadır. Söz konusu kanallar; faiz kanalı, kredi kanalı, döviz kuru kanalı, varlık fiyatları kanalı, beklenti kanalıdır. Bu çalışmanın amacı parasal aktarım mekanizması kanallarının incelenmesidir. Bu bağlamda aktarım kanallarının her birinin işleyiş şekli ortaya konulmaya çalışılmış, kanalların birbiri ile olan ilişkisi ampirik olarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen bulgular parasal aktarım mekanizması kanallarından faiz oranı kanalı ve banka kredi kanalının etkin olduğu yönündedir. Ayrıca parasal aktarım mekanizması kanallarının reel değişkenler üzerinde etkin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Improvements in money market affects directly in reel sector and the effects of monetary policies on real economic aggregates arise through monetary transmission mechanism. At the present time, politicions taken into account money policy, the significient of the transmission has been rised. Monetary transmission mechanism shows impacts of changes in the monetary policy carried out by central bank on the economy. İn this context, providing influental money transmission mechanism that make request of administration of economic is constituted as basic target. These channels are asset prices, interest rate, credit, exchange rate, expectations. The aim of this study is to research the transmission mechanism of monetary policy. We try to make the each of transmission mechanism that clearly the key elements of this channels. As a result, the interest channel and the credit channel from the monetary transmission mechanism channels are effective. In addition, monetary transmission mechanism channels have been observed to be effective on real variables