Sinemada Auteur kuram ve star sistemiyle ilişkisi: Ferzan Özpetek Sineması örneğiyle
The relationship between Auteur theory in cinema and star system: Ferzan Ozpetek Sinema sample
  1. Tez No: 548533
  2. Yazar: GÖKHAN AŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sinemada auteur kuram, sinemayı sanat, yönetmeni ise sanatçı olarak kabul eden bir kuram olup 1940lı yıllarda meydana gelmiştir. Kuram, öncelikle fikir olarak sunulmuş ilerleyen süreçle politikaya dönmüş son olarak da Amerikalı akademisyenlerce kurama dönüştürülmüştür. Auteur kuramcılar, Yeni Dalga sinemasının öncü isimleridir. Diğer bir deyimle Yeni Dalga sinemasının auteur kuramın hayat bulmuş şeklidir. Auteur kuram bir anlamda meydana geldiği zamana dek sinemada hayat bulmuş aşağı yukarı bütün olguları kapsayan bir oluşumdur. Star sistemine bakıldığında ise sinemanın ilk yılları, bu sistemin nasıl meydana geldiğine işaret etmektedir. Sinema, ortaya çıktığı zaman tiyatrodan daha az talep görünce sinemayla uğraşanlar, tiyatro izleyicisini sinemaya çekebilmek adına tiyatrodaki en çok beğenilen isimleri sinemaya taşımıştır. Star sistemi, dönemin sinema mantığıyla zamanla bir çeşit tüketim kültürüne dönüşmüş; starlar, tüketilen konumda hayat bulmuştur. Sinemada auteur kuram ve star sistemi arasındaki ilişki üstünden auteur kuramın durumunu ortaya koymak, çalışmamızın temel yanıt aranan sorusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Auteur theory in cinema which arose in 1940s is defined as a theory that accepts cinema as an art and director as an artist. The theory was first introduced as an idea and was turned into politics through the progressive process. And finally, it was transformed into a theory by American academics. Auteur theorists are pioneers of New Wave (Yeni Dalga) cinema. In other words, New Wave (Yeni Dalga) is a practice of Auteur theory. Moreover, Auteur theory is a formation that covers all the phenomenon of cinema. When star concept is examined, the first years of cinema points out how this system was formed. In early years, cinema had less demand compared to theater. Furthermore, those who were engaged with cinema had brought the most admired names of the theater in the cinema in order to attract theater viewers. Thereafter, the star system has been transformed into a kind of consumer culture over time with the cinema logic of the period; as a result the stars have found life in the consumed position. The aim of this study is to determine the relationship between Auteur theory and the star system.