Auteur yönetmen yaklaşımıyla Ferzan Özpetek Sineması
Ferzan Ozpetek Cinema with the approach of Auteur director
  1. Tez No: 576722
  2. Yazar: AHMET HALUK MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM PEKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sinemada kuram, sinema tarihi boyunca farklı birçok açıdan ele alınmıştır. Bunlardan biri de auteur kuramdır. Bir filmin yönetmenini filmin özgün ve biricik yaratıcısı olarak ele alan auterizmin esas çıkış noktası Alexandre Astruc'ın“Yeni Bir Avangart'ın Doğuşu: Kamera-Kalem”isimli makalesidir. Makaledeki temel fikir, yazarların kalemlerini kullandığı gibi yönetmenlerin de kameralarını yaratıcı bir şekilde kullanabilecekleri fikriydi. Auteur Kuram'ına bilinen formunu Andrew Sarris vermiştir. Ona göre bir auteur olabilmenin üç ölçütü mevcuttur. Bunlardan ilki yönetmenin teknik yeterliliği, ikincisi ayırt edilebilir bir kişiliğinin olması ve üçüncüsü ise yönetmenin kişiliğiyle malzemesi arasındaki gerilimden doğan içsel anlamdır. Ancak auteur kuramın bir teori olarak kabul görme durumu günümüzde hala tartışmalıdır. Çağımızda daha çok eleştirel bir yaklaşım olarak ele alınmaktadır. Bu durumla ilişkili olarak çalışmada kullanılan veri analizi yöntemi, belli kategorilere göre gerçekleştirilmiş olan içerik analizidir. Melodramatik unsurlarla pekiştirilmiş dram türünde filmler çeken Ferzan Özpetek, sinemasındaki tema seçimleri, kendi yaşam öyküsünden esinlendiği konuları, yarattığı karakterleri, tercih ettiği anlatı yapısı ve filmlerinin biçimsel özelliklerindeki yaratıcı seçimleri ile filmlerine kendi imzasını atıp kişisel tarzını oluşturabilmiştir. Bu sebeple çalışmada Özpetek'in auteur bir yönetmen olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theory in cinema has been discussed in many different aspects throughout the history of cinema. One of them is the auteur theory. The main starting point of auteurism, which takes the director of a film as the original and unique creator of the film, is Alexandre Astruc's article called“The Birth of a New Avant-garde: Camera-Pen”. The main idea in the article was the idea that the directors could use their cameras in a creative way, as well as the authors' items. Andrew Sarris created the known form of Auteur Theory. According to him, there can be three criteria to be an auteur. The first one is the technical competence of the director, the second one being the distinguishable personality, and the third is the internal meaning arising from the tension between the director's personality and the material. However, the status of the auteur theory as a theory nowadays is still controversial. It is considered as a more critical approach in our age. With regard to this situation; the data analysis method used in this study is the content analysis performed according to certain categories. Ferzan Özpetek, who made films in the drama genre reinforced with melodramatic elements, has been able to create his personal style by leaving his mark on the movies with his own theme choices in his cinema, the subjects he inspired his own life story, the characters he created, the narrative structure he preferred and his creative choices in the formal characteristics of his films. For this reason, Özpetek is an auteur.