Gender-based violence (GBV) : Its effects on development and the society , initiatives in place focus on the women and young girls of the far north region Cameroon
Cinsiyete dayalı şiddet: Kalkınma ve toplum üzerindeki etkileri, kadınlar ve uzak kuzey bölgesi Kamerun genç kızlar yer odaklanılan girişimleri
- Tez No: 548532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ATASÜ TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cinsiyete dayalı şiddet, karmaşık bir sosyal problemdir , toplumun kalkınması konusunda büyük bir engel teşkil etmektedir ve toplumu birçok açıdan etkilemektedir.Bu Çalışma, cinsiyete dayalı şiddetin kültür, din veya gelenek gerekçe gösterilerek uygulandığı Kamerun Uzak Kuzey bölgesine odaklanacaktır.Bu tür şiddetle mücadele etmek amacıyla çözüm yolları bulunmuştur ancak tüm bu çabalara rağmen şiddet halen hüküm sürmektedir.Kadına yönelik şiddete“dünyadaki en yaygın ancak en az kabul edilen insan hakları ihlali”denmiştir.Ülkedeki az gelişmiş ve en fakir bölgelerden biri olan Kamerun Uzak Kuzey Bölgesi, üç buçuk milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusun çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır ancak toplum ataerkil ve muhafazakardır.Doğumlarından itibaren erkek çocuklara öncelik verilirken, kız çocuklarının er ya da geç eşlerinin ailelerinin yanına taşınacaklarına inanılır. Bu nedenle kız çocukları için yapılan her şey, kaynakların israfı olarak görülmektedir.Ebeveynler tarafından erkek çocuklara özellikle eğitim alanında ayrıcalıklar sağlanmasının yanında, kız çocuklarının okula gönderilmesinin onları olumsuz etkileyebileceğine dair bir inanış vardır. İlköğretimin Kamerun'da ücretsiz olmasına rağmen ebeveynler kız çocuklarının okula gitmesi konusunda oldukça isteksizdir.Okula gidemedikleri için evde kalmak mecburiyetinde olan kızlar bu süreç içerisinde erken evliliklere zorlanırlar. Ev hanımı rolünü üstlenirler ve evlendikleri adamların insafına kalırlar. Eğitim haklarını kullanamadıkları ve maddi başka bir kaynakları olmadığından iş de bulamazlar. Dolayısıyla eşlerine maddi açıdan bağımlı olurlar.Kız çocuklarına da erkek çocuklarına sağlanan imkanlar sağlanırsa yalnızca bağımsız birer birey olmazlar, aynı zamanda topluma da fikirleri ve yetenekleriyle katkı sağlarlar.Şiddetin etkileri sadece görünür değil, psikolojik şiddetin etkileri toplumun kalkınmasını ve genel olarak ülkenin pek çok alanını derinden etkiler.
Özet (Çeviri)
GBV is a complex social problem and also a major barrier to development and affects all level of the society , the study will focus on the far north region of Cameroon where this practices are done under the umbrella of culture religion or tradition ,a number of initiatives have been created to fight against this types violence but it still prevails despite all these efforts .Violence against women has been called“the most pervasive yet least recognized human rights abuse in the world.”The far north region in Cameroon has a population of three and a half million majority of whom are women but it is a patriarchal and conservative society , and is one of the poorest and underdeveloped region in the country ,right from birth male children are given priorities and privileges while female children are believed to move to their husbands family sooner or later so anything done for them is seen as a waste of resources .The male children have more opportunities ,some parents believe sending female children to school may affect her negatively even though primary education is free parents are still reluctant to send them. Some of these girls who stay at home finally are sent to forced or early marriages and find themselves at the mercy of these men where she is relegated to the role of housewife , without resources and without skills which makes it difficult for them to secure jobs and are therefore dependent .if girls are given the same opportunities as boys they could exploit their potentials by not only being autonomous but will also contribute to the society through skills, input and ideas . The violence may sometimes not be seen but its impact is felt on development and within the society, communities and the country as a whole .