Tüketim kültürüne etkileri bakımından deneyimsel pazarlama: Alışveriş merkezlerinde özel gün uygulamaları üzerine bir inceleme
The effects of experiential marketing on consumption culture: A study on holiday market practices in shopping centers
- Tez No: 548563
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YEYGEL ÇAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tüketim Kültürüne Etkileri Bakımından Deneyimsel Pazarlama: Alışveriş Merkezlerinde Özel Gün Uygulamaları Üzerine Bir İnceleme isimli bu tez çalışmasında, deneyimsel pazarlamanın tüketim kültürü üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Çalışmanın konusunun, kapsam ve sınırlılıklarının belirlenmesinin ardından kavramsal ve kuramsal çerçevede tüketim ve postmodern toplumsal yapıdaki sürekliliği toplumsal kuramlar ile ilişkilendirilerek açıklanmış; postmodern pazarlama anlayışı çerçevesinde deneyimsel pazarlama ve tüketim kültürüne etkisi incelenmiş ve deneyimsel pazarlamanın alışveriş merkezlerinde gerçekleştirilen özel gün uygulamalarında kullanımı ve etkilerine ilişkin bir inceleme yapılmıştır. Çalışma kapsamında, nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği tercih edilerek İzmir'de bulunan temalı bir alışveriş merkezinde 338 tüketiciye anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, beş stratejik deneyimsel modülü oluşturan duyusal, duygusal, düşünsel, davranışsal ve ilişkisel deneyimlerin duygular; duyguların tatmin; tatminin davranışsal niyet ve son aşamada da davranışsal niyetin tüketicilerin tüketim davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre duyusal, duygusal, düşünsel, davranışsal ve ilişkisel deneyimsel pazarlama uygulamalarının duygulara, duyguların tatmine ve tatminin davranışsal niyete etkisi tespit edilmiş ve davranışsal niyetin cinsiyete göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Experiential Marketing on Consumption Culture: A Study on Holiday Market Practices in Shopping Centers is a thesis study in which the effects of experiential marketing on consumption culture is discussed. After determining the scope and limits of the thesis subject, its permanency in postmodern social structures is demonstrated in a conceptual and theoretical framework through explicating it's relations to social theories and marketing; it's effects on experiential marketing and consumption culture is discussed within the scope of postmodern marketing and a study is conducted on the uses and effects of experiential marketing in holiday markets organized inside shopping malls. As part of the study, the questionnaire technique was chosen among other qualitative research methods and applied to 338 consumers in a themed shopping center located in İzmir. Data from this study was analysed by using SPSS software. Employing the results of the analysis, the effects of five experiential modules - sense, feel, think, act and relate - on emotions; the effects of emotions on satisfaction; the effects of satisfaction on behavioral intention and finally, the effects of behavioral intention on the consumption behaviors of consumer is studied. According to the findings of the study, the effects of sense, feel, think, act and relate marketing practices on emotion; the effects of emotions on satisfaction; satisfaction on behavioral intention were determined and it was concluded that behavioral intention differs according to gender.