İntraduktal papillom ve sekresyon ayrımında 'superb microvascular ımaging (SMI)' yönteminin kullanımı
İntraduktal papillom ve sekresyon ayriminda 'superb microvascular imaging (SMI)' yönteminin kullanimi
  1. Tez No: 548587
  2. Yazar: CİHAT TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN SEHER ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Klasik Doppler yöntemleri ile ayırt edilmesi zor olan 1 cm'den küçük intraduktal meme lezyonlarında sekresyon – intraduktal papillom (İDP) ayrımında Superb Microvascular Imaging (SMI) yönteminin tanısal değerinin araştırılması Gereç ve Yöntem: 1 cm'den küçük 59 lezyonun gri skala ultrasonografi (US), renkli Doppler ultrasonografi (RDUS), Power Doppler ultrasonografi (PDUS) ve SMI verileri kaydedilerek hastalardan biyopsi alındı ve patolojik değerlendirmeleri yapıldı. Ultrasonografi ve Doppler incelemelerinde Toshiba Aplio 500 US (Toshiba Medical Systems, Tokyo, Japonya) cihazı kullanıldı. Patoloji sonuçlarına göre lezyonlar sekresyon ve İDP olmak üzere iki gruba ayrıldı. RDUS, PDUS ve SMI verileri istatistiksel olarak birbirleriyle karşılaştırıldı ve tanısal değerleri araştırıldı. Bulgular: Patoloji sonuçlarına göre 59 lezyonun 22 tanesi sekresyon iken 37 tanesi İDP idi. Sekresyon grubunda ortalama lezyon boyutu 4,7 ± 0,6 iken, İDP grubunda 4,9 ± 0,8 idi (p=0,315). İki grup arasında gri skala özellikleri olan şekil ve kontur açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). İki grup arasında RDUS ve PDUS özellikleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (sırasıyla p>0,999, p=0,702).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate diagnostic value of Superb Microvascular Imaging (SMI) Doppler method for distinguishing intraductal papillomas from duct ectasia with secretion which are all smaller than 1 cm, by comparing both Color Doppler Imaging (CDI) and Power Doppler Imaging (PDI). Materials and Method: 59 lesions which are smaller than 1 cm were evaluated by gray-scale ultrasonography (US), CDI, PDI and SMI. Obtained data were recorded. Patients underwent biopsy procedure and tissue samples were analysed. Ultrasonographic evaluations and Doppler examinations were performed using Toshiba Aplio 500 US (Toshiba Medical Systems, Tokyo, Japan). According to the pathology results, the lesions were divided into two groups as secretion and IDP. CDI, PDI and SMI data were compared statistically and their diagnostic values were investigated. Results: There were 59 lesions, 22 of them were secretion and 37 of them were intraductal papilloma according to pathological examination. Mean diameter of secretion group was 4,7 ± 0,6 mm and 4,9 ± 0,8 mm for intraductal papilloma group (p=0,315). There wasn't significant difference on grey scale sonografic features such as shape and contour between the two groups (p>0,05). No significant difference was found between the two groups in terms of CDI and PDI characteristics. (respectively p>0,999, p=0,702). In the cSMI evaluation results, there was no vascularity in 18 (81.8%) lesions in the secretion group. Vascularity was detected in 32 patients (86.5%) in the IDP group.