Hemşirelerin etik duyarlılıkları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between ethical sensitivity of nurses and individualized care perceptions
  1. Tez No: 548591
  2. Yazar: MEHMET EMİN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİFE YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin etik duyarlılıkları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ağrı Devlet Hastanesi'nde çalışan 216 hemşire ile Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde çalışan 650 hemşire toplamda 866 birey oluşturmuştur. Herhangi bir örnekleme yöntemine gidilmeyip araştırmanın örneklemini hastanede çalışan izinli ya da nöbetçi olmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden 327 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Tanıtıcı Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Anketi-ADA ve Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A-Hemşire Versiyonu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ölçek toplam puan ve ölçek alt boyut puan ortalamaları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hemşirelere ilişkin değişkenler incelenmiş ve hemşireler Ahlaki Duyarlılık ölçek toplam puanı 79.75±21.49 bulunmuştur. Bireyselleştirilmiş Bakım toplam puanı ise 3.76±15.90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate the relationship between the ethical sensitivities of nurses and individualized care perceptions. Materials and Methods: The research was conducted in descriptive and relational types. The universe of the research; A total of 866 individuals consisting of 216 nurses working at Ağrı State Hospital and 650 nurses working at Atatürk University Research Hospital were included in the study. The sample of the study was composed of 327 nurses who were not on leave or on duty, who accepted to participate in the study. Introductory Information Form, Moral Sensitivity Questionnaire-ADA and Individualized Care Scale-A-Nurse Version were used to obtain the research data. Scale total score and scale subscale mean scores were calculated. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations as well as parametric and non-parametric tests were used. Results: In this study, the variables related to nurses were examined and the nurses' moral sensitivity scale total score was 79.75 ± 21.49. The total number of individualized care was found as 3.76 ± 15.90.