Ortaöğretim okullarındaki kadın yöneticilerin karşılaştıkları zorluklarla baş etmede ihtiyaç duydukları sosyal desteğin incelenmesi
Investigation of the social support needed by female principles at secondary schools to cope with the difficulties they encounter
  1. Tez No: 548594
  2. Yazar: SALİME FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, ortaöğretim okullarındaki kadın yöneticilerin işlerini yaparken karşılaştıkları baş etmede ihtiyaç duydukları sosyal destekleri ve bu desteklerin artırılmasına yönelik önerilerini ortaya koymaktır. Çalışmanın evreni, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerindeki liselerde görev yapmakta olan kadın yöneticilerden oluşmaktadır. Çalışma grubu ise amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 13 kadın yöneticiden oluşmaktadır. İlgili alanyazın dikkate alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama aracı ile elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda, katılımcıların tamamının işlerini yaparken cinsiyetleri nedeniyle bazı zorluklarla karşılaştıkları ve bu zorluklarla baş etmede sosyal desteklere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Bunun yanı sıra analiz sonuçları, katılımcıların bu zorluklarla baş etmek için ihtiyaç duydukları sosyal destek türlerinin 'duygusal destek', 'araçsal destek' 'bilgisel destek' ve 'onaylayıcı (değerlendirici) destek' kategorileri altında ele alınabileceğini göstermiştir. Katılımcıların, sosyal destekleri artırmaya yönelik önerilerini ise karşılaştıkları zorluklar temelinde belirtikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to investigate the social support needed by female principles at secondary schools to cope with the difficulties they encounter, and also the their suggessions on the ways of enhance these social support. The population of the study consists of female principles in secondary schools of central districts of Mersin in 2017-2018 academic year. The study group is composed of 13 female principles appointed by purposive sampling method. Data obtained by means of a semi-structured interview schedule developed by the researcher was analysed via content analysis. As a result of the analysis, it was observed that all of the participants encounter some difficulties caused by thier gender while doing their jobs and need social support to cope with these difficulties. In addition, the results revealed that the social support types that they need can be categorised under the names of 'emotional support', 'instrumental support', 'informational support', 'appraisal support'. It was also observed that the participants proposed their suggessions on the ways of enhance these social support social support based on the difficulties they encounter.