A study on digital marketing of non-profit organizations in Turkey
Türkiye'de kar amacı gütmeyen kurumların dijital pazarlama uygulamaları üzerine bir çalışma
- Tez No: 548593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Pazarlama alanındaki en önemli gelişmelerden birisi de dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama, pazarlama uygulamalarının teknoloji yönetimi ilkeleriyle bütünleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada Türkiye'deki Kamu Yararına Çalışan Derneklerin dijital pazarlaması, resmi web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına özel olarak içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Web site analizi açısından 3 kategoride 15 kriter ve sosyal medya analizi açısından ise 2 kategoride (Facebook ve Twitter) 4 kriter göz önünde bulundurulmuştur. Tüm analizler mevcut bir web sitesi olan 178 kamu yararına çalışan derneğin tamamı üzerinde yapılmıştır. Her bir kategoride en başarılı dernekleri göstermek amacıyla çalışmanın bulguları tablo halinde sunulmuştur. Ardından araştırmanın bulguları yorumlanarak tartışılmıştır. Çalışmanın bulgularının sonuçlarına göre, Türkiye'deki Kamu Yararına Çalışan Derneklerin geleceğine dair iyimser ve kötümser olma noktasında birçok sebep olduğu görülmüştür. Olumlu bulgular arasında yer alan yüksek oranlardaki ziyaretçi sayısı ve başarılı derneklerin etkileşim oranları dijital kanalların bu dernekler için önemli bir pazarlama potansiyeli sunduğunu gösterirken, bazı diğer derneklerde yaşanan eksiklikler bu kanallara daha fazla yatırım yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important recent developments in marketing science is digital marketing. Digital marketing appeared by integrating marketing applications with technology management principles. In this research, the digital marketing of Turkish Public Benefit Associations is analyzed with content analysis method, with specific regards to official websites and social media pages. 15 criteria under 3 category were used for website analysis, and 4 criteria under 2 categories (Facebook and Twitter) were used for social media analysis. The analyses were conducted on all 178 public benefit associations in Turkey with a functioning website. The findings were tabulated to show the most successful associations in each category. Afterwards, the findings were interpreted and discussed. According to the finding results, there were reasons for being both pessimistic and optimistic about the future of Turkish Public Benefit Organizations. Positive findings including a large number of visitors and interaction of successful associations indicate that digital channels offer an important marketing potential for these associations, whereas inadequacies in some other examples revealed the need for more investments in these channels.