Pirolün alkil değişim reaksiyonları
Alkyl exchange reacti̇ons of pyrrole
- Tez No: 548687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pirol dört karbon, bir azot ve beş hidrojenden oluşan, sentetil organik kimya, doğal ürünler ve malzeme bilimi için önemi olan heteroaromatik bir bileşiktir. İzole edildiği 1858 yılından beri binlerce çalışmaya konu olmuştur. Pirol içeren yeni doğal ürünlerin izolasyonu, yeni metodolojilerin geliştirilmesi ve malzeme bilimindeki yeni uygulamalarından dolayı günümüzde hala araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Yeni metotlarla sübstitüe pirollerin sentezi, sentezlenemeyen bileşiklerin sentezini sağlayacağı için sentetik organik kimya için önemlidir. Pirolün alkilasyon metodu sınırlı olduğu için, yeni alkilasyon metodu geliştirme önemlidir. Pirolün geleneksel alkilasyon prosesleri alkil halojenürlerin baz katalize reaksiyonu gerçekleştirilmektedir. Fakat brom, klor gibi halojenürler asit yağmurlarına sebeb olduğundan çevre için son derece zararlıdır. Bu tezde N-metil pirolün, farklı alkil amin molekülleri ile alkil değişim reaksiyonu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pirol is a heterocyclic arotmatic compound consisting of four carbons, one nitrogen and five hydrogens that is important molecule for synthetic organic chemistry, natural products and material science. It has been the subject of thousands of studies since 1858, when it was isolated. Today, it still continues to attract the attention of researchers due to the isolation of new pyrrole-containing natural products, the development of new metdologies and the discovery of new applications in the field of material science. The synthesis of substituted pyrroles with new methods is very important for synthetic organic chemistry, since it would lead up to the synthesis of compounds that can not be synthesized. The alkylation methods of pyrrole are limited, so it is important to develop new methods of alkylation. The traditional alkylation process of pyrrole is carried out by base catalyzed reactions with alkyl halides but halides such as bromine and chlorine are extremely harmful to the environment because they cause acid rain. In this thesis, the alkyl exchange reaction with different alkyl groups of N-methyl pyrroline has been investigated by Pd/C catalyzed.