Tetrakarbonil pirol türü bileşiklerin sentezi
Synthesis of tetracarbonyl pyrrole compunds
  1. Tez No: 142682
  2. Yazar: ABDULLAH AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyagerlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Kalix[4]piroller, dört pirol halkasının a-pozisyonlarından sp3 karbon atomu köprüleriyle birbirine bağlandığı tetrasiklik bileşiklerdir. \ h NH HN H ?\ I! İlk olarak 1886'da Baeyer tarafından oktametilkalix[4]pirorün sentezlenmesiyle başlayan kalix[4]pirol çalışmaları 1950'li yıllara kadar yavaş ilerleme göstermiş fakat 50'li yıllardan sonra İR, NMR gibi tekniklerin gelişmesiyle yapıları aydınlatılmış ve çalışmalar ivme kazanmış ve son yıllarda üzerinde yoğun çalışmalar yapılmıştır. Kalix[4]piroller 1990'lı yıllara kadar porfirinojenler olarak isimlendirilmekteydi. Yapılarının kalix[4]arenlere benzemesinden dolayı kalix[4]piroller olarak isimlendirildildiler ve günümüzde yaygın olarak bu isim kullanılmaktadır. Kalix[4]piroIler anyonları, geçiş metallerini ve nötral substratları seçici olarak bağlayabildiği için gerek alkil sübstitüe ve gerekse değişik fonksiyonel gruplar içeren kalix[4]piroller sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni kalix[4]piroller anyonları ve nötral substratları seçici olarak bağlayabilmesinin yanısıra biyokimyasal aktivite gösteren kalix[4]piroller ve kromatografik sistemlerde seçici sabit faz özelliği de göstermektedirler. Bu çalışmada yeni tetra-asit ve ester fonksiyonlu kalix[4]piroller sentezlenmesi hedeflenmiştir. vıııİlk olarak levulinik asit kullanılarak tetra-asit fonksiyonlu tetralevulinik asit kalix[4]pirol bileşiği sentezlenmiştir. O HO O /' \\ *N' H N \ H O H+ NH HN OH H O OH O^OH HO^° Asit fonksiyonlu kalix[4]pirol bileşiğinin sentezinin ardından etilpiruvatla kondenzasyon reaksiyonu gerçekleştirilerek tetra-ester fonksiyonlu tetraetilpiruvat kalix[4]pirol sentezlenmiştir. N H I ^0 H+ IXAyrıca pirol, aseton ve levulinik asittten yola çıkılarak karışık kondenzasyon ile difonksiyonel kalix[4]pirollerin sentezi araştırılmıştır. Levulinik asit ile gerçekleştirilen karma kondenzasyon reaksiyonunda çözücü polaritesinin ve hidrojen köprüsü yapabilme özelliğindeki artışın oktametil sübstitüe kalix[4]pirol ürün verimini etkilediği görülmüştür. Q 7 k r / h \ NH HN j L NH HN, H } \ H / OH Q ° HO I NH HN^J ^V 2^+x+x^o_^ ^M~ ^^ ^ 1 ^ J hcT VJ^N>Mr ho \_LAN^M oh ^ H...X ^( H I NH HN NH HN \ H / \ H / \\ v' 0 OH HO ° O OH HO' Buna ek olarak pirol, aseton ve etil piruvatın asidik ortamda karışık kondenzasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. '/ \\ O °V" H+ B + A * ^0X0 - 2 ^ H-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Calix[4]pyrroles are the macrocycle compounds that contain four pyrrole rings connected to each other from a-positions with sp3 hybridized four carbon atoms. // V H ^ NH HN^J H v\ // Calix[4]pyrrole studies started with the first synthesis of octamethylcalix[4]pyrrole by Baeyer in 1886 and showed a slow advance until 1950s years. After the development of IR and NMR techniques, their structures were determined exactly and then studies have accelerated. Calix[4]pyrroles have been known as porphyrinogens until 1990s. The name“porphyrinogen”renewed as calix[4]pyrroles because of the similarity of their structures to calix[4]arenes. Calix[4]pyrroles can bind anions, transition metals and neutral substrats, therefore both alky substituted and diffirent functional groups containing calix[4] pyrroles synthesized. In addition to their anion, trasition metal and neutral substrat binding properties, calix[4]pyrroles have biological activities and there are chromatographic fixed bath systems based on calix[4]pyrroles. In this study, we synthesized new tetra-acid and ester functionalized calix[4]pyrrolesj^K^^ Thus, tetra-acid functionalized tetralevulinic acid calix[4]pyrrole was synt; using levulinic acid and pyrrole. O HO H // x\ H x > + X ^,.0 H*. I NH HN H OH HO^“”0 XITetra-ester functionalized tetraethylpiruvatcalix[4]pyrrole was also synthesized using ethylpiruvat and pyrrole. N H *cAo H+ The mixed condensation reaction of pyrrole, acetone and levulinic acid, have been studied. In these mixed condensation reactions, it was explored that there are effects on octamethylcalix[4]pyrrole yield, increasing of polarity and hydrogen bond forming capablety of solvent. 2Q +x+^r° H“^ OH 7 H \ 9 HO' NH HN 0 II \\ i / H NH HN H / 9 HO' ; ^J-^J^A N |NH HN ^ 3 s r.OH.0.OH N.0 OH \ 0-^OH Â H /^ [ NH HN 1 HO^0 O^OH HO' XllThen, we synthesized diester functionalized calix[4]pyrrole with the mixed condensation reaction of pyrrole, acetone and ethylpiruvat. O Jı^ y o- 0 T H O u o H /V ^O^S) '-. NH HN ”" H ; \\ // * Xlll