Ankara ili tatlı su yumuşakça (gastropoda)cinslerinin belirlenmesi, bu türlerde trematod larval dönemlerinin, insan ve sığırlarda fasciola hepatica varlığının araştırılması
Determination of freshwater mollusc genus in ankara province, investigation of trematode larval stages in these genus, existence of fasciola hepatica in humans and cattle
- Tez No: 836080
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEĞERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Trematodlar, Platyhelminthes şubesi içerisinde yer alan, insan ve hayvan sağlığı açısından önemli olan parazitlerin bulunduğu bir gruptur. Bu sınıf içinde yer alan parazitlerin birinci ara konağı her zaman bir yumuşakça (gastropod) dır. Fasciola hepatica, insanlar, evcil ve vahşi hayvanları içine alan, birçok farklı türde konağı etkileyen, hastalık ve üretim kayıplarından sorumlu olan, küresel dağılıma sahip trematodtur. Vektör kaynaklı bulaşan hastalık olan fasiyolozun tanısı, genellikle dışkıda parazitin yumurtalarının araştırılması ile yapılmaktadır. Parazitin direkt inceleme en erken tanısı, parazitin alımından sonraki 10-12. haftalarda mümkün olabilmektedir. Bu nedenle erken dönem tanıya yönelik alternatif immünolojik yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden özellikle parazit antijenlerini dışkıda saptayan ELISA yöntemi, parazitin erken dönemlerde saptanması, daha pratik ve kolay uygulanabilir olması, yüksek spesifite göstermesi bakımından günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Çalışmamızda, Haziran 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında, Ankara ili sınırları içerisinde yer alan 3 (üç) adet doğal göl, 7 (yedi) adet baraj gölü, 2 (iki) adet nehir, 4 (dört) adet çay, 118 (yüz on sekiz) adet dere 4 (dört) adet gölet olmak üzere toplamda 138 adet sucul bölge yumuşakça cinslerinin belirlenmesi amacıyla ön iv inceleme alanı olarak belirlenmiştir. Ön inceleme alanlarındaki tatlı sularda, Lymnaea ailesine ait yumuşakçaların saptandığı bölgelerden 8'i çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu çalışma alanlarından, bir yıl boyunca her ay düzenli olarak su örnekleri alınarak, sıcaklık, pH ölçümleri yapılmış ayrıca bu suların mineral analizi yaptırılmıştır. Çalışma alanları olarak belirlenen yerlerdeki tatlı sularda saptanan yumuşakçaların cins ve tür düzeyinde tanımlaması yapılmış, Lymnaea truncatula, Gyraulus piscinarum, Ancylus fluviatilis, Physella acuta, Planorbis intermixtus, Potamopyrgus antipodarum, Radix labiata, Valvata piscinalis türleri saptanmıştır. Cins ve tür tayini yapılan yumuşakçalar, trematod larval formlarının araştırılması için toplanmış, su örneği ile laboratuvara getirilerek disekte edilmiştir. Aynı türden oluşan yumuşakçalardan 20'şerli havuzlar oluşturularak yapılan incelemede, Gyraulus piscinarum içerisinde Furkoserkarya (çatal kuyruklu serkarya), Ancylus fluviatilis içinde Monostom, Gimnofallus ve Plerofoserkoz serkarya, Ancylus fluviatilis içerisinde redi larval formu, Lymnaea sp. içerisinde monostom ve Gimnofallus serkarya, Radix labiata (Lymnaeidae) içerisinde Fasciola sp. ya ait redi formları saptanmıştır. Çalışma alanlarındaki bölgelerde yaşayan insanlarda ve bu bölgelerde otlayan sığırlarda fasiyoloz varlığını araştırmak için, hayvancılık yapan toplam 125 insandan ve 251 sığırdan dışkı örnekleri toplanmıştır. Toplanan örnekler ilk olarak direkt inceleme ve tuzlu suda yüzdürme yöntemi ile incelenmiş, daha sonra F. hepatica kopro antijenlerinin ELISA ile saptanması amacıyla, kullanılıncaya kadar -20 derecede saklanmıştır. Çalışmada, tamamı erkek olan 125 kişiden alınan dışkı örneğinde ELISA yöntemiyle F. hepatica kopro antijenleri saptanmamıştır. İncelenen 251 sığır dışkı örneğinden 37'si (% 14,7) direkt inceleme yöntemiyle, 45'i (% 17,9) ise ELISA yöntemiyle pozitif olarak saptanmıştır. Direkt incelemede pozitif bulunan tüm örnekler ELISA yöntemiyle de pozitif saptanırken, ELISA ile pozitif saptanan 8 örnek, direkt incelemede negatif bulunmuştur. Sığırlarda, F.
Özet (Çeviri)
Trematodes are a group of parasites within the Platyhelminthes phylum that are significant for human and animal health. In this class of parasites, the first intermediate host is always a freshwater gastropod. Fasciola hepatica is a trematode that affects humans, domestic and wild animals and has a global distribution responsible for various diseases and production losses. The diagnosis of the vector-borne disease, Fasciolosis, is typically conducted by examining the parasite's eggs in feces. The earliest diagnosis through direct examination is possible approximately 10-12 weeks after the parasite's ingestion. Therefore, alternative immunological methods have been developed for early diagnosis. Among these methods, ELISA, which detects parasite antigens in feces, is widely preferred nowadays due to its ability to detect the parasite in its early stages, its practical and easy application, and its high specificity. In our study, a total of 138 aquatic regions, including three natural lakes, seven reservoir lakes, two rivers, four streams, and 118 brooks, as well as four ponds, within the boundaries of Ankara province, were selected as preliminary investigation areas to vii identify freshwater gastropod genera. Among these preliminary investigation areas, eight regions were identified as study areas where members of the Lymnaea family of gastropods were detected in freshwater. Regular water samples were collected from these study areas every month for one year, and measurements of temperature and pH were conducted. Additionally, mineral analysis of these water sources was performed. In the designated study areas, the identification of freshwater gastropods was conducted at the genus and species level. The following species were detected in freshwater: Lymnaea truncatula, Gyraulus piscinarum, Ancylus fluviatilis, Physella acuta, Planorbis intermixtus, Potamopyrgus antipodarum, Radix labiata, and Valvata piscinalis. The gastropods that underwent genus and species identification were collected to investigate trematode larval forms. They were brought to the laboratory along with water samples and dissected. In the examination conducted with 20 pools of the same species, the following trematode larval forms were identified: Furcocercaria (forktailed cercaria) in Gyraulus piscinarum, Monostom, Gymnophallus, and Pleurolophocercous cercariae in Ancylus fluviatilis, rediae larval form in Ancylus fluviatilis, Monostom and Gymnophallus cercariae in Lymnaea sp., and Fasciola sp. redi in Radix labiata (Lymnaeidae). To investigate the presence of fasciolosis in humans living in the study areas and cattle grazing in these areas, fecal samples were collected from 125 individuals involved in animal husbandry and 251 cattle. The collected samples were examined using direct examination and floatation in salt solution methods. Subsequently, they were stored at -20 degrees Celsius until further analysis with ELISA to detect F. hepatica coproantigens. Among the 125 fecal samples obtained from individuals (all males), F. hepatica coproantigens were not detected using the ELISA method. In the examination of the 251 cattle fecal samples, 37 (14.7%) were positive by direct examination, and 45 (17.9%) were positive by the ELISA method. All positive samples in direct examination were also confirmed to be positive by ELISA, while eight samples that were positive by ELISA were negative in direct examination. When the occurrence of F.