Basra ve Kûfe ekollerinin terminoloji farklılıkları
Differences in terminology between Basra and Kufa schools
- Tez No: 548759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin amacı, Arap dil kurallarının oluşmasında öncülük eden Basra Ekolü ile Arap dilinin gelişim serüveninde yerini alan Kûfe Ekolü arasındaki terminoloji farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Arap dilinin tarihçesi, Arap dilinin İslâm öncesi ve sonrası durumu ve Arap dilinin ana unsurları konuları anlatılacaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde Nahiv, Nahiv ilminin doğuşu ve gelişimi, Basra ve Kûfe ekolleri konuları üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise İhtilaf kavramı ve Basra ve Kûfe ekollerinin ihtilaf ettikleri terimler yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to offer the difference of terminology between Basra Schools which pioneered the formation of Arab Language rules and Kufa schools which stand in the development of Arab Language. The study consists of an introduction and two chapters. In introduction the history of Arabic Language, the situation of Arabic Language before and after Islam and its basic elements will be presented. In the first chapter of the study syntax (nahiw), the rise and progress of the syntax, Basra and Kufa schools will be embraced. In the second chapter the concept of controversy and the terms which Basra and Kufa schools conflicted will be focused on.