Lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyini ve yaşam kalitelerini etkileyen nedenlerin incelenmesi
An investigation of the factors that affect the activity levels and the quality of life of high school students
  1. Tez No: 548760
  2. Yazar: SİBEL AYNUR CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyini ve yaşam kalitelerini etkileyen nedenlerin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 16,29±1,09 yıl olan 571 (%43,9) erkek, 730(%56,) kadın toplam 1301 lise öğrencisi katılmıştır. Çalışma verileri iki farklı anket kullanılarak elde edilmiştir. Anketlerden birincisi“Yedi Günlük Fiziksel Aktivite Hatırlama Anketi ikincisi ise ”Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği" dir. Verilerin değerlendirilmesinde sosyal bilimler için geliştirilmiş istatistiksel programlardan yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ilk olarak normalitesine bakılmıştır. Normallik dağılımı Shapiro-Wilk testi ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Korelasyon hesaplamasında ise Spearman testinde faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the factors that affect the level of physical activity and life quality of the high school students. 1301 high school students 571 (43,9%) of which is male and 730 (56%) of which is female with an average age of 16,29±1,09 participated in this study. The data used in this research was collected by using two different questionnaires. The first one of these questionnaires is“Seven Day Physical Activity Tracking”and the second one is“Life Quality for Children”. Statistical programs developed for social sciences were used for the evaluation of the data collected. During the analysis of the data obtained, normality analysis was conducted as the first step. Normality analysis was conducted by using Shapiro-Wilk test. During the later stages of the analysis, Mann-Whitney U, Kruakal, Wallis H tests were used. Spearman test was used in the correlation analysis.