Elazığ ve çevresindeki sığırların kan plazması, alkalin fosfataz ve kıl çinko değerleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the values of blood plasma zinc, alkaline phosphatase and hair zinc of cattle n Elazığ and its vicinity
  1. Tez No: 54876
  2. Yazar: İBRAHİM ÇİMTAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
60 6. ÖZET Bu çalışma, Elazığ ve çevresindeki Holştayn ve Montafon ırkı sığırlarda subklinik çinko yetersizliğinin araştırılması için kan plazması çinko, alkalin fosfataz ve kıl çinko düzeylerinin incelenmesi, anılan parametreler üzerinde ırk, iklim, gebelik, laktasyon ve kıl değişiminin etkilerinin değerlendirilmesi, plazma çinko ve plazma alkalin fosfataz ile plazma çinko ve kıl çinko düzeyleri arasında hangi yönde bir ilişkinin bulunduğunun saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Elazığ Merkez İlçe'ye bağlı Alaca, Harmantepe, Sinan, Bağdere, Güneyçayırı ve Altınçevre köyleri ile Fırat Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nden temin edilen 12 aylıktan büyük dişi sığırlar kullanılmıştır. Araştırma sığırlarının kan ve kıl örnekleri Aralık 1994, Mart, Haziran ve Eylül 1995 aylarında toplanmıştır. Çalışmada Aralık ayında 56 adet Holştayn ve 47 adet Montafon olmak üzere toplam 103 baş sığır, Mart ayında 56 adet Holştayn ve 46 adet Montafon olmak üzere toplam 102 baş sığır, Haziran ayında 64 adet Holştayn ve 40 adet Montafon olmak üzere toplam 104 baş sığır, Eylül ayında ise 65 adet Holştayn ve 38 adet Montafon olmak üzere toplam 103 baş sığır kullanılmıştır. Kan örneklerinin plazmaları ayrılarak çinko ve alkalin fosfataz, kıl örneklerinde çinko düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmada plazma çinko ortalamaları; Aralık ayında 108,90 ± 2,26 //g./dl., Mart ayında 99,67 ± 2,16 //g./dl., Haziran ayında 104,51 ± 2,26 jMg./dl. ve Eylül ayında 103,25 ± 1,71 /
Özet (Çeviri)
63 7. SUMMARY This study was conducted with an aim to examine the levels of blood plasma zinc and alkaline phosphatase and the levels of hair zinc in order to determine the subclinical zinc deficiency in Swiss Brown and Holstein cattle in Elazığ and its surrounding areas, to evaluate the effects of breed, climate, gestation, lactation and physiological hair shedding on these parameters and to determine what sorts of relationships present between plasma zinc and alkaline phosphatase concentrations, between plasma and hair zinc concentrations. Female cattle that were aged than 12-months-old and bred in farms of some Elazığ villages called Alaca, Harmantepe, Sinan, Bağdere, Güneyçayırı and Altınçevre and in The Research and Application Farm of University of Fırat were used. The blood and hair samples of the cattle used in the study were collected in December 1994, in March, June and September 1995. In the present study, it has been used 56 Holstein and 47 Swiss Brown in December, 56 Holstein and 46 Swiss Brown in March, 64 Holstein and 40 Swiss Brown in June and 65 Holstein and 38 Swiss Brown in September. Zinc and alkaline phosphatase levels of the blood plasma samples and zinc levels of the hair samples were measured. In the current study mean zinc levels of the plasma were found to be 108.90 ± 2.26 pig/dl in December, 99.67 ± 2.16 jtg/dl in March, 104.51 ± 2.26 fig/dl in June and 103.25 ±1.71 //g/dl in September.