Sınıf eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin barışa ilişkin tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation on attitudes and opinions related peace of primary education program students
- Tez No: 548763
- Danışmanlar: PROF. DR. EKBER TOMUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf eğitimi programı öğrencilerinin barışa yönelik tutumlarını bazı değişkenler ışığında değerlendirmek ve öğrencilerin barışa ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada yakınsayan paralel karma desen modeli kullanılmıştır. Araştırmanın her alt problemine uygun ayrı çalışma grupları / örneklemler belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini, Türkiye'de eğitim fakültelerinin barış ile ilgili ders içerikleri, kişisel bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilen“Barış Tutum Ölçeği”ve görüşmeler aracılığı ile toplanan veriler oluşturmaktadır. Toplanan nicel ve nitel veriler ayrı ayrı analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi yapılırken ağırlıklı olarak istatistik paket programından yararlanılmış ve belirlenen değişkenlerin öğrencilerin barış tutumlarına etkisinin görülebilmesi için ikili grupların karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklemler için t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilerek nicel sonuçlar ile birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sınıf eğitimi programı öğrencileri için cinsiyet, annenin eğitim düzeyi, yaşanılan coğrafi bölge, siyasi görüş, haber kaynağı türü sayısı, haberleri takip süresi değişkenlerinin barış tutumunu anlamlı düzeyde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca nicel ve nitel verilerden elde edilen bulguların ortak değerlendirilmesi sonucunda, kendini sol görüşlü olarak tanımlayan ve siyasi görüşünü belirtmek istemeyen öğrencilerin barış tutumlarının kendini ülkücü veya muhafazakâr olarak tanımlayan öğrencilerin barış tutumlarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Kendini ülkücü olarak tanımlayan öğrenciler, barışı sağlayacak olan farklılıkların, zarar potansiyeli taşıdığını, kendini muhafazakâr olarak tanımlayan öğrenciler ise herkesin özünde aynı olduğu, özellikle din konusunda aslında farklılıkların olmadığı düşüncelerine sahiptirler. Araştırmada, sınıf eğitimi programı öğrencileri için cinsiyet, annenin eğitim düzeyi, yaşanılan coğrafi bölge, siyasi görüş, haber kaynağı türü sayısı ve haberleri takip süresi değişkenlerinin barış tutumunu anlamlı düzeyde etkilediği ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda, akademik gelişimin ve yükseköğretim mezunu olmanın, çocukların barışa ilişkin tutumunu düşürecek hangi ebeveynlik biçimlerine neden olduğu; yaşamının büyük bölümünü Akdeniz bölgesinde geçirmiş öğrencilerin barış tutumlarının yaşamının büyük bölümünü Marmara, Ege veya İç Anadolu bölgelerinden birinde geçirmiş olan öğrencilere göre; haberleri tek tür kaynaktan takip eden öğrencilerin barış tutumlarının, haberleri birden çok türde kaynaktan takip eden öğrencilerin barış tutumlarına göre ve haber takibine günde 1 saatten fazla zaman ayıran öğrencilerin barış tutumlarının, haber takibine 1 saatten az zaman ayıran öğrencilerin barış tutumlarına göre neden düşük olduğu konularının araştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the attitudes of the primary education program students towards peace in the light of some variables and to uncover the students' views on peace. In the research, an exploratory sequential mixed design model has been used. Separate working groups/samples are determined for each sub-problem of the research. The data of the research are collected with the course contents of the education faculties in Turkey related to Peace Education, personal information form, interviews, and“Peace Attitude Scale”developed by the researcher. The reliability coefficient of Cronbach's Alpha of the developed Peace Attitude Scale is calculated as 0.89. Quantitative and qualitative data have been analyzed separately during the research period. During the analysis of quantitative data, statistics package program is mainly used and t-test is used for independent samples and one-way analysis of variance is used for independent samples in order to see the effect of determined variables on students' peace attitudes. Qualitative data are analyzed by content analysis and evaluated with quantitative results.According to the results of the research, it is found that gender, mother's level of education, geographical region, political opinion, the number of news source types, and the follow-up time of news significantly affect the peace attitude. In addition, as a result of the joint evaluation of the findings obtained from the quantitative and qualitative data, it is concluded that each political view has a rational basis, but students who define themselves as left-winger are more peaceful than students who define themselves as nationalist or conservative. Students, who define themselves as nationalistic, consider the differences that will bring peace to be dangerous because of the potential for harm. Conservative students do not accept differences. It is thought that these situations of not accepting differences and considering the differences hazardous adversely affects the attitudes of peace. At the end of the research, it is recommended that a multiculturalism and peace education, which considers the conflict as a rational action as well as an emotional one and is planned considering universal values and social problems, should be mandatory for all primary education program students and for a more peaceful society, it is recommended that women should have more say in all areas of society.