Karbon Tetraklorür ile deneysel siroz oluşturulan ratlarda serbest radikal metabolizması; Stobadin'in antioksidan etkisi
Free radical metabolisims in Carbon Tetrachloride experimental cirrhosis in rat liver; antioxidant effect of Stobadine
- Tez No: 225336
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CANBOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalısmamızda; CCl4 ile deneysel olarak siroz olusturulan rat karaciğer dokularındaoksidatif stres ve lipid peroksidasyonunu incelemek için malondialdehid (MDA) seviyeleri veradikal metabolizmasında koruyucu role sahip antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz(SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri çalısılarak,olusturulmaya çalısılan fibrozis üzerine güçlü bir antioksidan olan Stobadin'in etkisiincelendi.Çalısmamızda yaklasık 250-300 gr ağırlığında, wistar albino cinsi toplam 40 adeterkek rat kullanıldı. Ratlar; Grup I- Kontrol (K), Grup II -Stobadin grubu (S) , Grup III -CCl4(C) ve Grup IV-Stobadin+ CCl4 (SC) olmak üzere 4 esit gruba bölündü. Siroz olusumu CCl4`ün 8 hafta boyunca artan dozlarda intraperitoneal olarak verilmesiyle; Stobadin tedavisi 8hafta boyunca oral olarak 24.7mg/kg/gün stobadin verilerek yapıldı. Tüm parametrelerspektrofotometrik olarak çalısıldı.Çalısmamızda CCl4 ile siroz olusturulan grupta kontrol gubuyla karsılastırdığımızda;SOD, KAT ve GSH-Px enzim aktiviteleri istatistiksel olarak anlamlı derecede azalırken (p0.05). Yalnız stobadinverilen grubu CCl4 grubuyla karsılastırdığımızda; SOD, GSH-Px ve KAT enzim aktiviteleriistatistiksel olarak anlamlı derecede azalırken (p 0.05).Çalısmamızda Stobadin + CCl4 uygulanan grupta katalaz enzim aktivitesinin artısınarağmen ciddi lipid peroksidasyonu ve histopatolojik değisikliklerin gözlenmesi hidrojenperoksitin katalizinde GSH-Px'in daha önemli olduğu sonucuna ulasmamızı sağlamıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, a rat model of CCl4 -induced experimental cirrhosis was used in rats toexamine the level of MDA in order to investigate the oxidative stress and lipid peroxidation.Levels of SOD GSH-Px, CAT enzymes, which prevent free radical injury, were alsomeasured to investigate the effect of stobadinin which is a strong antioxidant.Forty male Wistar-albino rats weighing approximately 250-300 grams were used inthe study. The rats were divided into 4 groups: group 1-control (K), group 2-stobadin (S),group 3- CCl4,(C) and group 4-stobodin+ CCl4 (SC).Cirrhosis was achieved by giving CCl4 intraperitionealy in sequentially increasingdoses. Stobadin treatment was applied orally at a dose of 24.7 mg/kg/day over an 8 weekperiod. All the parameters were measured by using a spectrophotometer.When compared to the control group, while SOD, CAT and GSH-Px enzyme activitiesdecreased statistically significantly (p0.05).When we compared the group that was only given stobadin with CCl4 group, SODGSH-Px and CAT enzyme activities statistically significantly decreased (p0.05).We suggested that GSH-Px enzyme more important antioxidant enzyme in this studycompared with catalase enzymes levels because of GSH-Px activities supressed; but CATactivities increased in group stobadine +CCl4The severe fibrosis was observed in histopathological differences in group CCl4In group stobadine +CCl4; when compared to CCl4 group and control group; there wasa statistically significant improvement was observed althought there wasn?t any compared tocontrol group.