Değişen toplum yapısında hekim ve hastalar açısından sağlık ve hastalığın anlamı
The meaning of health and disease for physicians and patients in changing society structure
- Tez No: 548771
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN NAZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlık, hastalık, tıp ve toplum alanları tarih boyunca sürekli birbirinin içine nüfuz etmiş ve birbiriyle etkileşim halinde olmuştur. Sağlık alanında egemenliğini ilan etmiş olan Tıp disiplini içinde hastalıkların ortaya çıkışı, tanımı ve tedavisinde sosyal, kültürel ve ekonomik faktörlerin önemi günden güne artmıştır. Sağlık alanındaki olgu ve faktörler hem hastalıkla ilgili olgularla hem de toplumsal alandaki olgu ve faktörlerle karşılıklı etkileşim halindedir. Bu sebeple sağlık, hastalık ve toplum birbirinden farklı ama birbirinin içine geçmiş üç alan olarak değerlendirilmektedir. Yeni toplumsal sistemin ruhunu oluşturan tüketim kültürü, sağlık ve hastalık olgularının anlamını değiştirirken, bu olgulara ilişkin kavramların da içeriğini farklılaştırmıştır. Modern tıbbın doğuşu ile birlikte tıbbi bilginin niteliğinin bir yansıması olan Biyomedikal model, sonrasında görülen toplumsal değişimlere paralel olarak hastalık ve tedaviye ilişkin bakış ve uygulamalarda sosyokültürel faktörlerin ağırlık kazanmasıyla ortaya çıkan Biyokültürel model, bu adı geçen değişimin tıbbi alandaki yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürecin, hekim ve hastaların sağlık ve hastalığa dair anlamlandırmasındaki etkisini gösterebilmek, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health, disease, medicine, and society have always permeated and interacted with each other throughout history. The importance of social, cultural and economic factors has increased day by day in the emergence, definition and treatment of diseases within the medical discipline, which has declared its sovereignty in the field of health. The phenomena and factors in the field of health are in interaction with both the phenomena and the factors in the social sphere. Therefore, health, disease and society are considered as three different but intertwined areas. The consumption culture, which forms the spirit of the new social system, has changed the meaning of the health and disease phenomena and differentiated the content of the concepts related to these phenomena. Biomedical model, which is a reflection of the nature of medical knowledge with the birth of modern medicine, and then the Biocultural model, which emerged because of sociocultural factors gaining importance in disease and treatment approaches in parallel with social changes, are the reflection of this change in the medical discipline. The main purpose of this study is to determine the effect of this process on health and disease perception of physicians and patients.