Ortaokul matematik öğretmenlerinin veri öğrenme alanına dair yazılı sınav soruları ile PISA sorularının karşılaştırmalı incelemesi
Comparative investigation of the secondary school mathematics teachers written exam questions and PISA questions in the field of data handling
  1. Tez No: 548787
  2. Yazar: GÜLBAHAR BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR, PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin veri öğrenme alanında yer alan veri temsillerine dair yazılı sınav sorularının özelliklerini belirlemek ve bu soruları PISA sorularıyla karşılaştırarak sorular arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Bu amaçla ele alınan sorular, Bloom taksonomisi, düşünme becerileri, ilişkilendirme becerisi, soru türleri, yetkinlik kümesi, soruda kullanılan veri temsilleri ve kazanımlar boyutlarında analiz edilmiştir. Araştırmanın modeli doküman incelemesidir. Bu çalışmada kartopu örneklem yöntemiyle belirlenen 85 ortaokul matematik öğretmeninin yazılı sınavlarında sordukları toplam 231 soru ve PISA sınavında sorulan 30 soru analiz edilmiştir. İncelenen yazılı sınav soruları 5, 6, 7 ve 8. sınıf seviyelerinden seçilmiştir. PISA soruları ise 2000-2012 yılları arasında çıkmış ve açıklanan sorular arasından seçilmiştir. Sorular literatüre bakılarak ve uzman görüşleri alınarak oluşturulan kuramsal çerçeveye göre analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre veri öğrenme alanında sorulmuş yazılı sınav soruları doğrudan yani ilk bakışta görülenden fazlasını gerektirmeyen veri temsillerindeki durumları fark etme ve yorumlama ve yine ilk bakışta görülen basit ilişkilere yönelik akıl yürütme becerisinden fazlasını gerektirmeyen becerilerle çözülebilmektedir. Ayrıca PISA sorularının yazılı sınav sorularına oranla daha üst düzey düşünme becerileri gerektirdiği; yetkinlik kümesi boyutunda daha zor görevlerin bulunduğu kategorilerde yer aldığı ve daha fazla ilişkilendirme gerektirdiği araştırmanın bulguları arasındadır. Bunun yanında PISA'da açık uçlu soruların; yazılılarda ise çoktan seçmeli soruların yoğun olarak tercih edildiği görülmüştür. Son olarak araştırma sonucunda öğretmenlerin soru hazırlarken bazı kazanımlara yoğunlaşıp bazılarını ihmal ettikleri tespit edilmiştir. Yazılı sınav sorularının öğrencilerin düşünmelerini etkilediği göz önünde bulundurulduğunda, teknoloji ve bilimsel gelişmeye dayanan bir dünya düzeninde matematik okuryazarı olan bireylerin yetiştirilebilmesi için öğretmenlere öğrencilerin bilişsel seviyelerini yükseltebilen sorular yöneltmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the characteristics of written examination questions about data representations of secondary school mathematics teachers in the field of data handling and by comparing these questions with PISA questions, to reveal similarities and differences.The questions approached for this purpose were analyzed in terms of Bloom taxonomy, thinking skills, connection skills, types of questions, competency clusters, data representations used in the question and learning outcome. The model of the research is document analysis. As part of the document analysis, 30 questions asked in the PISA exam and a total of 231 questions in written examinations of 85 secondary school maths teachers determined by 'snowball sampling method'were analyzed. The exam questions come from 5th, 6th, 7th and 8th grades.PISA questions were selected among the ensued and explained questions in 2000-2012. The questions were analyzed according to the theoretical framework based on the literature and taking expert opinions. According to research findings, the written exam questions asked in the field of data handling, situations in data representations that do not require more than one first glance discern and construal and it can be solved with skills that do not require more than the reasoning skills for simple relationships seen at first glance. Besides, PISA questions require more thinking skills than written questions. PISA questions are among the findings of the research in which more difficult tasks are found in the competency clusters and require more association. In addition, open-ended questions were preferred in PISA; multiple choice questions were preferred intensively in written examination. Finally, as a result of the research, it was determined that teachers concentrated on some learning outcome and neglected some of them. Considering that written exam questions affect students' thinking, in a world order based on technology and scientific development, teachers are advised to ask questions that can raise the cognitive level of students in order to educate individuals who are math literacy.