Running in İstanbul: Exploring ways to increase running and walking as exercise options for Istanbulites
İstanbul'da koşmak: İstanbulluların koşu ve yürüyüş egzersizlerine katılımlarını arttıracak yolları keşfetmek
  1. Tez No: 548788
  2. Yazar: SERAY ÇAĞLA KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fiziksel aktivite yetersizliği; Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser, Tip 2 diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara sebep olan faktörler arasında dördüncü sırada gösterilir. Değişen yaşam biçimleri yeteri kadar fiziksel aktivite yapamamaya ve sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olmuştur, bu sebeple bir halk sağlığı sorunu olarak görülür. Fiziksel aktivite sıklığını etkileyen sosyal, çevresel ve psikolojik olmak üzere çeşitli faktörler bulunmakla birlikte davranışın gerçekleşmesine ne kadar etkileri olduğu açık değildir. Bu çalışma spesifik olarak, Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde kamuya açık parklarda koşu ve yürüyüş aktivitelerini yapmayı etkileyen faktörleri açıklamayı amaçlamaktadır. İstanbul'da seçilen 2 parkta uygulanacak anket soruları, düzenli spor yapan kişilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere ve bu parklarda yapılan gözlemlere dayandırılarak oluşturulmuştur. Ek olarak Jackson (1999) tarafından geliştirilen Fiziksel Aktivite Ölçeği katılımcılara verilmiştir. Sonuçta, kişilerin çevresel güvenlik algılarına, parkların fiziksel aktivite amaçlı kullanımına ve parkları fiziksel aktivite amaçlı kullanan bireylerin özelliklerine dair bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
World Health Organization (WHO) stated insufficient physical activity as one of the prominent risk factors causing chronic diseases such as cancer, type 2 diabetes, and hypertension. Changes in the life styles have led to insufficient physical activity and in turn, it has created health issues. Thus, physical inactivity has been seen as a public health problem. Although variety of social, environmental and psychological factors influence physical activity frequency, impact of these determinants is not clear. Hence, this study specifically aimed to clarify factors influencing people's running and walking behavior in Istanbul's public parks by using Theory of Planned Behavior framework as a guide. I gave participants a survey created based on regularly physically active people's semi-structured interviews, and observations conducted in selected 2 parks in Istanbul. As a result, people's perception on environmental safety, utilization of public parks for physical activity purposes, and characteristics of people who prefer participating physical activity in public parks were discussed.