Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yeme bağımlılığı ile bağlanma ilişkisinin incelenmesi
Examination of eating dependence and attachment relations in Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 548796
  2. Yazar: MERVE GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yeme bağımlılığı olan bireylerde bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya gönüllü katılan bireylerin yeme bağımlılığı ile bağlanma stilleri arasında ilişki incelenmiştir. Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası çalışmasında yer alan dokuz demografik bölgeden biri olan Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde yaşayan ve 18 yaşın üstünde olan 1800 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Örneklem çeşitli çalışma ve kamu alanlarından seçilmiştir. Toplam örneklemin %50' si kadın (n=900), %50' si erkektir (n=900) ve yaş ortalaması 31,8'dir. Verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların yer aldığı araştırmacı tarafından hazırlanmış, Sosyodemografik Bilgi formu, Davranış Etkileme Yükü Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – 2 (YİYE-2) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS-21 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi Tukey Tek Yönlü ANOVA Analizi ile Lineer Regresyon kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda yeme bağımlılığı düzeyi ile kaçıngan bağlanma düzeyi arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Yeme bağımlılığı düzeyi ile bağlanma kaygı düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Erkek cinsiyeti ile izlenen yeme bağımlılığında ki artış istatistiki olarak anlamlı düzeyde bulunmuştur. Eğitim düzeyi ile yeme bağımlılığı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Dolayısıyla eğitim düzeyinde azalma ile izlenen yeme bağımlılığındaki artış istatistikçe anlamlı düzeydedir. Çalışma sonucunda bulunan diğer bir sonuç ise çalışmaya katılan bireylerin yaşları ile yeme bağımlılığı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre bireylerde azalan yaş ile beraber yeme bağımlılığında istatistikçe anlamlı bir artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between attachment in individuals with eating addiction in the Eastern Black Sea Region. The relationship between eating dependence and attachment styles of the volunteers was investigated. Living in Turkey Addiction and Mental Health Map is located in one of the nine demographic study of the eastern Black Sea region and constitute the study sample of 1800 people over the age of 18. The sample was selected from various study and public areas. Of the total sample, 50% were female (n = 900), 50% were male (n = 900) and the average age was 31.8 years. Sociodemographic Information Form, Behavior Influence Burden Form, Close Relationship Experience Inventory - 2 (YİYE-2) were prepared by the researcher. The data of the study were analyzed using SPSS-21. Tukey One-Way ANOVA Analysis and Linear Regression were used. A significant difference was found between the level of eating dependence and avoidant attachment level. A significant difference was found between the level of attachment dependence and the level of attachment anxiety. The increase in eating dependence with male gender was found to be statistically significant. A significant negative correlation was found between education level and eating dependence. Therefore, the increase in the level of eating dependence observed with a decrease in the level of education is statistically significant. As a result of the study, a negative correlation was found between the age of the participants and the eating dependence. Accordingly, there was a statistically significant increase in eating dependence with decreasing age in individuals.