Sağ popülizm fenomeni: Avusturya-FPÖ örneği
The phenomenon of right populism: the example of Austria-FPÖ
- Tez No: 548795
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Popülizm kavramı, ortaya çıkışından itibaren kavrama yönelik farklı yaklaşımların bir sonucu olarak sürekli güncellenmek zorunda kalmıştır. Bazen politik tartışmalarda kendisine pejoratif anlam yüklenen, bazense ütopik söylemleri ifade etmek için kullanılan kavram, son tahlilde bir fenomen olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahse konu kullanımlarda bir uzlaşıdan söz etmek mümkün görülmese de, popülizmin, siyasal düalizmin en somut örneği olduğu genel kabul görmektedir. En genel tanımıyla“Halkçılık”olarak ifade edilmeye çalışılan hareketin kökleri 1800'lerin sonlarına kadar uzansa da siyaset biliminde yeterince ilgi görememiş, kavrama dair özcü yaklaşımlar geliştirilememiştir. Popülizmin; entelektüeller, ilericiler, gericiler, sağ ya da sol ideoloji yanlıları tarafından bir araç olarak kullanılması da, kavramsallaştırma çabalarını zorlaştırmıştır. Bu çalışma ile popülizmin dinamikleri, tarihsel gelişimi ve kendine özgü özellikleri gibi konular incelenmiş ve bu harekete dair farklı teorik yaklaşımlar ele alınmıştır. Yine çalışmada, popülizme dair farklı tanımlama girişimleri ile birlikte, popülizmin genel karakteristik özellikleri ele alınmıştır. Dikotomik bir toplumsal sınıflandırma modeli öngören popülizmin bu özelliği, ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve aşırı sağ ile popülizmin farklılıkları, Avusturya-FPÖ bağlamında seçim afişleri üzerinden oluşturulan modelleme ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bugün özellikle Avrupa'daki siyasal partilerin tasnifine yönelik çalışmalarda, bir fenomen olarak karşımıza çıkan popülizme yönelik kavramsallaştırma çalışmalarına ihtiyaç duyulduğu,“sağ popülizm”ve“aşırı sağ”ın farklı kategoriler altında değerlendirilmesi gerektiği bir kez daha görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Because of the different approaches, the concept of populism has always had to update itself since its emergence. The concept, which is sometimes ascribed a pejorative meaning in political debates and sometimes is used to state the utopian discourses, emerges as a phenomenon in the last instance. Even though it is not possible to mention about a consensus on the in question usages, it is generally accepted that populism is the most concrete example of political dualism. The origins of the movement, which has been tried to be defined as“populism”, goes back to 1800's even in the most general definition and it has not received enough attention in political science and essential approaches have not been developed on this concept. The use of populism as an instrument by intellectuals, progressivists, reactionists, left or right-wingers has also made the efforts of conceptualization difficult. With this study, the dynamics of populism, its historical development and idiosyncratic features are examined and different theoretical approaches to this movement are addressed. Also in this study, the general characteristics of populism are discussed together with different attempts of defining it. The feature of populism, which foreseen a dichotomous social classification model, is examined in detail and the differences between far-right and populism is tried to be explained with the modelling constructed upon election banners in the context of Freedom Party of Austria. Today, it is seen once again that conceptualization of populism, which has been confronted as a phenomenon especially on the studies dealing with the classification of political parties in Europe, is needed and“far-right”and“right populism”is required to be examined under different categories.