Osmancık, Küçük Ağa ve Firavun İmanı romanlarında tarihi kişilik kurgusu
Historical character construction in Osmancık, Küçük Ağa ve Firavun İmani
- Tez No: 548830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİ AŞKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tarık Buğra'nın Osmancık, Küçük Ağa ve Firavun İmanı adlı romanlarında tarihi kişilik kurgusu yüksek lisans tezinin inceleme konusudur. Bu yüksek lisans tezinin çalışma amacı; yazarın ele aldığı roman kişilerinin, tarihi kişilikleriyle aralarındaki benzerlikleri, kurmacadaki kişilerin tarihi gerçeklikleri arasındaki farkları, kurmacanın tarihe ne kadar dayandırıldığını tespit etmektir. Bu tespitler özellikle roman başkişisi olan Osmancık, Küçük Ağa, Çolak Salih gibi roman kişilerinin geçirdiği değişimler ve bu değişimlere etki eden kişilerin, olayların, mekânların, sembollerin, kurmacada ve tarihteki yerlerini belirleme amacına yöneliktir. Yapılan çalışma sonucunda romandaki kişilerin kimi zaman tarihi gerçeklikle uyum içerisinde olduğu kimi zamansa kurmacadaki kişilerin tarihi kişiliklerden öte yazarın kendi hayal dünyasında yarattığı kişiler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Historical character construction in Tarık Buğra's novels of Osmancık, Küçük Ağa and Firavun İmanı is the subject of the master's thesis. The purpose of this master thesis is to detect the similarities between the novel personalities that the author adressed and their historical personalities, the differences between the people in the fiction and their historical realities and how much the fiction is based on history. These findings especially deal with the changes of novel people such as Osmancık, Küçük Ağa, Çolak Salih and it is aimed to determine the places of people, events, places and symbols affecting these changes in fiction and history. As a result of the study, it was seen that the people in the novel were sometimes in harmony with the historical reality and sometimes the persons who were in the fiction were the ones created in the author's own imagination rather than the historical personalities.