Cumhuriyet Dönemi Maraş basını ve bölgenin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminin basındaki yansımaları(1923-1990)
Marash press on the Republican Period and the reflections of the socio-economic and cultural development of the region (1923-1990)
  1. Tez No: 548836
  2. Yazar: YUSUF TOMBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Hazırlanan bu tez 1923-1990 yılları arası Maraş basın hayatının genel bir incelemesidir. Bu çalışma ile amaçlanan; Maraş'ın ilgili yıllarda merkez ve ilçeler olmak üzere basın hayatındaki yayın organlarını tespit etmek ve bu yayın organlarının içeriklerinden Maraş'ın sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimini incelemek, böylelikle yerel basının bölgesel düzeydeki etkinliğini ortaya koymaktır. Türk Basın hayatındaki gelişmelere bakıldığında ulusal basının dışında taşra kentlerinde de yerel basının kısa süre içerinde oluşumu gerçekleşmiştir. Ancak şimdiye kadar şehrin basın tarihine ait geçmişte yeterli bir çalışmanın yapılmamış olması ya da yapılmış olanların da yeterli düzeyde olmaması sebebiyle bu konuda bir eksiklik olduğu görülmüştür. Bu itibarla yerel ve ulusal arşivlerden bölgenin basın hayatına ait veriler elde edilmiş ve belirlenen tarih aralığı içerisinde basın alanındaki faaliyetler ortaya konulmuştur. Konu ele alınırken öncelikle Cumhuriyet öncesi yerel basın ile ilgili bilgiler verilerek bu dönemdeki basın hayatına kısaca değinilmiştir. Daha sonra çalışmanın ana dönemini kapsayacak basın ile ilgili veriler merkez ve merkez dışı olmak üzere tasnif edilerek matbaa, gazete ve dergi gibi basın-yayın faaliyetlerinin ne şekilde gerçekleştirildiği, bu süreçte ne gibi etkinlikler yapıldığı ve bunun yerel düzeydeki yansımalarının nasıl olduğu tespit edilmiştir. Maraş'ın 1923-1990 yılları arası yerel basın faaliyetlerinin yıllara bağlı olarak merkez ve taşrada bir ilerleme kaydettiği tespit edilmekle birlikte diğer şehirlere göre daha az geliştiği; özellikle Cumhuriyet döneminde basın hayatının önemli ölçüde geliştiği Bursa, İzmir, Diyarbakır, Adana gibi şehirlerle karşılaştırıldığında basın faaliyetlerinin yetersiz olduğu görülmektedir. Maraş'ın yerel basın düzeyinde geri kalmasının sebeplerini bölgenin sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminin beklenen ölçüde olmaması ile ilişkilendirmek gerekmektedir. Bu çalışmada şimdiye deküzerinde durulmamış olan Maraş basın tarihi ile ilgili kaynaklar ulusal ve yerel arşivlerden temin edilerek bunların bir değerlendirilmesi yapılmış ve böylelikle Cumhuriyet dönemi Maraş basın tarihi ile ilgili önemli bilgilere ulaşılmıştır. Kanaatimiz odur ki, çalışmamız daha sonra yapılacak bu tür çalışmalara da bir istikamet sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a general review of Marash Press's life between 1923-1990. The aim of this study was; To determine the media organs of Marash in the press and the media in the relevant years and to examine the socio-economic and cultural development of Marash from the contents of these media organs, thus revealing the effectiveness of the local press at the regional level. When the developments in the Turkish press life are examined, it is seen that the local press has been formed within the short time in the provincial cities besides the national press. However, until now, there has been a lack of sufficient work in the history of the city in the history of the city, or the lack of adequate level of the ones. As a result, data from the local and national archives were obtained from the press life of the region and activities in the press area were determined within the determined date range. In the course of the issue, firstly, before the Republic, the press life was briefly mentioned. Then, the data related to the press, which will cover the main period of the study, are classified as central and out-center, and such as Printing, Newspaper and Magazine etc. how and what kind of activities are carried out and what kind of activities are carried out in this process and how they are reflected in local level. Marash local press activities between 1923 and 1990 showed that the center and the provinces have made progress on the basis of years, but they have developed less than other cities; When compared with the cities such as Bursa, İzmir, Diyarbakır and Adana where the press life has developed considerably in the Republican period, it is seen that the press activities are insufficient. It is necessary to relate the reasons why Marash lags at the local press level with the socio-economic and cultural development of the region not to the expected extent. With this study, the sources related to the history of Marash Press, which has not been discussed so far, have been obtained from the national and local archives and an evaluation has been made of them and thus important information about the history of Marash Press has been reached. It is our conviction that it will provide a direction for such activities.