Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'nun hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Mahmud Sâmi Ramazanoğlu's life, works and his mystical views
  1. Tez No: 548837
  2. Yazar: SELİM İÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarih boyunca nice ilim ve irfan sahibi şahsiyetler ortaya çıkmış ve kendi dönemlerine ışık tutmuşlardır. Kültür mirasımızın kaynakları olan bu örnek şahsiyetlerin tanıtılması önem arz etmektedir. İlmî ve tasavvufî kişiliği ile ön plana çıkan şahsiyetlerden birisi de 1892-1984 yılları arasında yaşamış olan Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'dur. Bu araştırmada Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'nun yaşamından yola çıkarak tasaavvufî yaklaşımlarının neler olduğu anlatılmıştır. Giriş ve dört bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'nun yaşamış olduğu dönem siyasi, ekonomik, ilmî ve tasavvufî açılardan incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'nun hayatı ele alınarak doğumu, çocukluğu, eğitimi, irşadı, hocası hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde Mahmud Sâmi Ramazanoğlu'nun çeşitli konularda yazdığı eserler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Sâmi Efendi'nin ilmî ve ahlâkî kişiliği üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise tasavvuf hakkındaki genel görüş ve yaklaşımları verilmiştir. 1892 yılında Adana'da dünyaya gelen Sâmi Efendi, ilk ve orta öğreniminin ardından yükseköğrenimini İstanbul'da Dârul-fünûn Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. Şeyhi Es'ad Erbîlî vasıtasıyla Tasavvufa giren Sâmi Efendi'ye seyr-u sülûkünü tamamladıktan sonra Nakşibendî hilâfeti verilmiştir. Tekkelerin kapatılması ve dönemin hassasiyeti sebebiyle faaliyetlerini daha çok özel sohbetler şeklinde sürdüren Sâmi Efendi; Adana'da, İstanbul'da ve Şam'da bulunduğu yıllarda da sohbetlerde bulunmuştur. Hayatının son yıllarını Medine-i Münevvere'de geçiren Sâmi Efendi 12 Şubat 1984 yılında vefat etmiştir. Sâmi Efendi'nin kabri Medine-i Münevvere'de bulunan Cennet-i Bâki'dedir.
Özet (Çeviri)
In the history of humanity, there were a number of scholars who shed light in their own periods. It is crucial to promote those figures who are sources of our cultural heritage. Mahmud Sâmi Ramazanoğlu is one of them who lived between 1892 and 1984. This research provides information about the life of Mahmud Sâmi Ramazanoğlu, his works as well as his sufi understanding. It is composed of four chapters and an introduction. The introduction section elaborates the period of Mahmud Sâmi Ramazanoğlu from political, economic, scientific and sufi aspects. The first chapter explains Mahmud Sâmi Ramazanoğlu's birth, childhood, education and his teacher. The second chapter of our research introduces titles of Mahmud Sâmi Ramazanoğlu's studies on different topics. The third chapter dwells on moral and scientific personality of him. It also explains his moral characteristics giving examples from his life. In the fourth chapter, general views and approaches about sufism are given. Sâmi Efendi was born in 1892 in Adana. After his primary and secondary education, he completed his graduate studies at Law Faculty of Istanbul University. After entering Sufism via Şeyhi Esad Erbîlî, Nakşibendî caliphate was given to Sâmi Efendi after completing his seyr-u sülûk. After the closures of tekkes and due to the sensitivity of those period Sâmi Efendi continued his activities as private talks. During his stay in Adana, Istanbul and Damascus, he kept giving talks. The final period of his life was in Medina where he died on 12 February 1984. The tomb of Sâmi Efendi is located in Medina's Cennet-i Bâki area.