Ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An investigation of teacher opinions on transition to secondary education
- Tez No: 548842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, öğretmenlerin bakış açısından ortaöğretime geçiş sistemlerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Mersin ili Mut ilçesi kamu orta okullarında görev yapan branş öğretmenleri arasından oluşmuştur. Katılımcılar; branş, çalıştığı eğitim bölgesi ve sınav sistemi değişikliği yaşantısı dikkate alınarak tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla 24 öğretmen ile yüz yüze görüşme yapılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ilgili alanyazın dikkate alınarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda ortaöğretime geçiş sistemi;“ortaöğretime geçiş sistemini etkileyen etmenler”,“ortaöğretime geçiş süreci”ve“ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin çıktılar”olmak üzere üç tema altında incelenmiştir. Ayrıca ortaöğretime geçiş sistemi fırsat eşitliği açısından incelenmiş son olarak katılımcıların daha iyi bir ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Katılımcıların ortaöğretime geçiş sistemine yönelik bakış açılarının 2018'deki son değişiklikle birlikte genellikle olumsuz olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle değişiklik sürecini ve değişikliğin uygulanış biçimlerini eleştirmişlerdir. TEOG sisteminde uygulanan bazı uygulamaların verimli olduğuna dikkat çekerek tekrar getirilmesinin daha iyi olacağına ilişkin görüş belirtmişlerdir. Yerleştirme konusunda birtakım sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntıların eğitim çevresini olumsuz etkilediğini ve son sistemin yerleştirme konusunda başarısız olduğunu belirtmişlerdir. Her sistem değişikliğinin öğrenci, öğretmen ve velilerde olumsuz psikolojik çıktılara yol açtığını bu durumun da sisteme ilişkin umutsuzluk ve güvensizlik gibi duygular yarattığını belirtmişlerdir. Daha iyi bir ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin önerilerinde ise, planlama vurgusu yaparak uzun vadeli planlarla ortaöğretime geçiş sisteminin yeniden yapılandırılmasının önemine değinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study is to examine the Transition to Secondary School within the Turkish education system from the teachers' perspective. The sample group of the study consists of branch teachers who work at the public middle schools in Mut, Mersin within 2018- 2019 educational year. Using stratified sampling, participants have been selected considering their branches, their education region they work, and their experiences during examination system modification. The data have been obtained through the semi-structured face to face interviews conducted with 24 teachers and has been subjected to content analysis in relation to related literature. On the basis of this content analysis result, Transition System to Secondary Education has been analyzed under three headings: i) factors that affect the Transition System to Secondary Education, ii) Transition Process to Secondary Education, and iii) outcomes in regard to the Transition System to Secondary Education. Furthermore, the Transition System to Secondary Education has been analyzed in terms of the notion of the equality of opportunity, and this study, at last, also includes the participants' suggestions about better Transition System to Secondary Education. It has been observed that the views of the participants about the Transition System to Secondary Education in consideration to the recent modification in transition system (LGS, Transition System to High School) were by and large negative. Participants have especially criticized about the transition process and implementation of this modification in the transition system. Participants have also remarked that it would be better to return the former system called Transition from Primary Education to Secondary Education (TEOG) launched in 2013-2014 educational year pointing out the fact that some practices in TEOG examination system were efficient. On the contrary, they have stated that the new system of Transition System to High School (LGS) has more negative aspects especially in terms of drawbacks about student placement and correspondingly the negatively affected educational environment in parallel with the failure about student placement. In this respect, they have pointed out the fact that each system modification excites adverse psychological outcomes in the students, teachers and parents which correlatively leads to increase the feelings of bleakness and insecurity on transition system. In their suggestions for a better secondary education transition system, the participants have emphasized the importance of reconstructing the transition system to secondary education with a perspective of a long-term planning.