Fen bilimleri öğretmenlerinin Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examination of science teachers opinions about the High School Eransition Exam (LGS)
- Tez No: 747776
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bütün eğitim kurumları nitelikli bir eğitim verme çabasında olmakla birlikte genel amaçlarından biri öğrencileri ilgi ve yetenekleri kapsamında üst eğitim kademelerine hazırlamaktır. Bundan dolayı ortaöğretime giriş sınavları yapılmaktadır. Günümüzde ortaöğretime giriş için Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmaktadır. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ülkemizde sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi bir sınavdır. LGS'ye katılma zorunluluğu olmamakla birlikte sınava girmeyen veya sınava girip başarılı olamayan öğrenciler adreslerine en yakın okulları okul puanıyla tercih edebilmektedirler. Sistemin önemli unsuru olan öğretmenlerin sınav için düşüncelerinin alınmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı bu çalışma, Fen Bilimleri öğretmenlerinin Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkındaki görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan, devlet ve özel kurumlarda çalışan 130 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Açık uçlu anket formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerinin sınavın gerekli ancak stresli olduğu yönündeki görüşleri tespit edilmiştir. Öğretmenler sınavın kendileri üzerinde stres ve baskı oluşturduğunu ve bu nedenle daha çok sınav odaklı çalışmaya yöneldiklerini belirtmişlerdir. Öğretmenler sınavın hem veliler üzerinde baskı oluşturduğunu hem de öğrenciler üzerinde stres ve baskı oluşturduğunu da belirtmiştir. Öğretmenler LGS'nin güçlü yönü olarak ayırt edici olduğunu, zayıf yönü olarak ise kaygı oluşturduğunu ifade etmişlerdir. Bunun yanı sıra öğretmenler pandemi sürecinin sınav üzerinde etkili olması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca öğretmenler fen bilimleri dersi öğretim programı ile LGS sorularının farklılık gösterdiğini belirtmiştir. Öğretmenlerin büyük kısmı LGS'nin kaldırılması durumunda öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre sınav sistemi olması gerektiğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Although all educational institutions strive to provide a quality education, one of their general aims is the prepare students for higher education levels within the scope of their interests and abilities. For this reason, secondary educatıon entrance exam are held. Today, the High School Entrance Examination (LGS) is applied to enter secondary educatıon. The High School Entrance Examination (LGS) is a central examination for secondary institutions in our country that will accept students by examination. Although there is no obligation to participate in LGS, students who do not take the exam or fail the exam can choose the schools closest to their addresses with their school score. It is thought that it is important to get the opinions of the teachers, who are the important elements of the system, for the exam. Therefore, this study was conducted to examine the views of science teachers about the High School Entrance Examination (LGS). This study was carried out according to the scanning model, which is one of the descriptive research methods. The study group of the research consist of 130 sciences teachers working in public and private institutions in different regions of Turkey. Data were collected using an open ended questionnaire. Data vas analyzed by content analysis. As a result of the study, the opinions of science teachers that the exam is necessary but stressful were determined. Teachers stated that the exam creates stress and pressure on them and therefore they tend to study more exam- oriented. Teachers also stated that the exam puts pressure on both parents and stresses and pressure on students. Teacher stated that LGS is distinctive as its strength, and it creates anxiety as a weakness. In addition, teachers stated that the pandemic process should be effective on the exam. In addition, the teachers stated that the science course curriculum and LGS questions differed. Most of the teachers stated that if LGS is abolished, there should be an examinations system according to the interest that abilities of the students.