Türkiye'de akademik bilgi üretimi İlmi Etüdler Derneği (İLEM) örneği
The production of academic knowlegde in Turkey: Example ofİlmi Etüdler Derneği (İLEM)
  1. Tez No: 548843
  2. Yazar: SİNEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de akademik bilgi üretimi üzerine yapılmış olan bu çalışma teorik ve saha olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde akademik bilgi üretim merkezleri olan üniversitenin Avrupa'da ve Türkiye'de gelişimi üzerine durulmuştur. Bu bölümde öncelikle Ortaçağ'da başlayan akademilere ve akademilerin üniversiteler evirilmesine yer verilmiştir. Daha sonra Avrupa içerisine yayılan üniversitelerin tarihsel süreç içerisinde gelişerek Türkiye eğitim sistemine etkisi ele alınmıştır. Üniversitelerin tartışıldığı bu bölümde, üniversitenin misyonlarına değinerek en önemli misyonlarından bir olan akademik bilgi üretimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın devamında, Türkiye'nin tarihsel süreç içerisinde yaşadığı üniversite reformları ve YÖK tartışılmıştır. Kısıtlı imkanlara sahip olan üniversitelerde akademik bilgi üretimi 2000'li yılardan itibaren sivil alanlarda da kendini göstermeye başlamış ve tartışmada akademik bilgi üretiminin gerçekleştiği İLEM örneği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünü oluşturan kısım ise metodoloji bölümüdür. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi ve teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın son bölümü araştıma bulgularının analizini içermektedir. Bu bölümünde, Türkiye'de akademik bilgi üretim yeri olan üniversite ve İLEM kuruluşuna ilişkin, İLEM'de eğitim alan ve hala eğitimine devam eden öğrencilere yönelik anket formları oluşturulmuştur. 182 anketin cevapları JASP programı ile ki-kare, t-testi gibi istatistik teknikler kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmada Türkiye'de akademik bilgi üretiminde yer alan üniversite ve İLEM hakkında önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work has been completed on the production of academic knowledge in Turkey. It consists of two parts, namely theoretical and field. In the first part of this sytudy, we focus on the devoleopment of academic knowledge and university in Europe and Turkey. Firstly in this part we discuss how knowledge are transformed university and in this way haw appearance University in Middle Ages. Than we evaluate transformaion of university with historical aspects and its impact on Turkey. In this section which universities are discussed, we evaluate academic knowledge productian and it's mission. In addition to this study, university reforms in Turkey and YÖK (Higher Education Institution ) were discussed in historical process. In the universities with limited facilities, academic knowledge production has started to show itself in civilian areas since 2000, ILEM is one of the example of academic knowledge production which was discussed in this study. The second part of the study is the methodology section. In this study, quantitative research method and techniques are used. The last part of the study includes an analysis of research findings. In this section, questionnaire forms were prepared for students who were educated in İLEM and still continue their higher education. This forms is abour production of academic knowledge in university and İLEM. The responses of 182 questionnaires were interpreted by using statistical techniques such as chi-square and t-test with JASP program. Significant findings were obtained about the university and ILEM which produce academic information.