Almanya'da radikal dini gruplar
Radical religious groups in Germany
  1. Tez No: 548855
  2. Yazar: OĞUZ ÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Religion, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Almanya'da bulunan radikal, aşırı ve terör yanlısı grupların ortaya çıkış nedenleri, tarihsel arka planı ve güçlenmesini sağlayan etkenler ele alınmıştır. Bu örgütlerin sahip oldukları ideolojileri, hedefleri, teşkilat yapıları, finansal kaynakları, insan kaynakları, propaganda güçleri ve bugün geldiği durumlar incelenmiştir. Bugün Almanya, Avrupa ve genel olarak dış ülkeler tarafından tanımlanan radikal, aşırı ve terör yanlısı grup ve örgütler, İslam adı altında hareket eden terör örgütleri olarak kabul edilmiştir.Almanya'da radikal dini grup ve örgütler tanımlanırken onların yaptıkları eylemlerden dolayı farklı terminolojiler ile ifade edilirler. Bunlar arasında radikalizm, aşırılık, cihatçı ve terör gibi terimlerin“İslam”kavramı ile ilintilendirilerek kullanımı yaygındır. Bu kavramların kapsamı ile ilgili net bir çerçeve söz konusu olmadığı halde kavramların birbirlerinin yerine rahatlıkla kullanılmaktadır. Oysa kavramların anlamlarında çeşitlilik söz konusudur. Bu çalışmada dini radikalleşme, dini aşırılık ve dini terör gibi kavramlar açıklanarak bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Germany, located in the radical, extreme and causes the emergence of terrorist Pro group, provides historical background and empowerment of factors is discussed. These organisations they have ideology, objectives, organizational structure, human resources, financial resources, when power and propaganda today. Germany, Europe, and today is generally defined by the radical, extreme external countries and Islamic terrorist organizations that, under the name Pro group and mobile has been recognized as terrorist Pro organisations. Radical religious groups and organisations in Germany, due to their attitude and action is expressed with different terminology. Radicalism, in extremis, is expressed with terms like jihadist and terrorism. However, exactly what that means in reality is not fully open and most of the time this means of terms are different from each other. In this study, radicalization, extremism and terrorism to teach through a summarized and concepts like meaning.