Ekoturizmin turistin genel amaçları ve turizm sektörü içerisindeki konumu üzerine bir araştırma
A research on the location of ecotourism in the general objectives of the tourist and the tourism sector
  1. Tez No: 548864
  2. Yazar: HATİCE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada esas olarak, ekoturizmin varlığının kitle turizminin varlığından ne derece bağımsız olduğu araştırılmaktadır. Bunun yanısıra, ekoturizmin, turistin genel olarak seyahat deneyiminden beklediği yararların daha etkin bir şekilde gerçekleşmesi gibi bir anlam içerip içermediği araştırılmaktadır. Bu iki konunun birbiriyle ilişkisinin ortaya konulması da çalışmanın amaçları arasındadır. Literatürde bu konuyla ilgili birçok ipucu bulunmaktadır ve bunlardan yararlanılmıştır. Fakat bununla yetinilmeyip, araştırma, bir eko-köydeki anket ve işletme görüşmesi uygulamalarıyla da desteklenmeye çalışılmıştır. Bulgular göstermektedir ki, ekoturizmin kitle turizmine nisbî bir bağımlılığı olmakla birlikte, ekoturizmin“büyük ölçüde bağımsız”bir turizm biçimi sayılmalıdır. Turistin genel olarak seyahat deneyiminden beklediği yararların daha etkin bir şekilde gerçekleşmesine hizmet etme derecesi açısından ise ekoturizm kitle turizminden, daha iyi bir durumda olmakla birlikte bu farklılığın çok fazla olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which the existence of ecotourism is independent from the presence of mass tourism. In addition, ecotourism is explored as to whether the tourist expects to be more effective than the travel experience in general. The aim of this study is to reveal the relationship between these two issues. There are many clues on the subject in the literature and these have been utilized. However, this research has been tried to be supported by survey and business negotiation practices in an eco-village. The findings show that although ecotourism has a relative dependence on mass tourism, ecotourism should be considered a ine largely independent, form of tourism. Ecotourism is in a better position than mass tourism in terms of the degree to which the tourist generally serves the more effective way of the benefits expected from the travel experience, but this difference is not too much.