An analysis of organizational commitment of cabin crew in different generation
Farklı kuşaklardaki kabin memurlarının örgütsel bağlılığının analizi
  1. Tez No: 548865
  2. Yazar: AYBİKE ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde çalışan farklı kuşaklardaki kabin memurlarının örgütsel bağlılıklarının incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak çalışmanın birinci bölümünde öncelikle örgütsel bağlılık kavramı, önemi, sınıflandırması, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ve örgütsel bağlılık sonuçları ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde kabin memurlarının görev tanımı ve gerekliliği üzerinde durulmuş ve kabin memurlarının operasyondaki yeri ve çalışma ortam ve koşullarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise kuşak kavramı ve kuşak sınıflandırılması ele alınmış kabinde farklı kuşaklar ve kuşakların örgütsel bağlılığı üzerinde durulmuştur. Araştırma analiz aşaması olan son bölümde ise Türkiye'de faaliyet gösteren kamu ve özel havayolu şirketlerinde kabin memuru olarak çalışan 351 kişiye anket doldurtturulmuş ve anketler aracılığıyla kuşak farklılıklarına göre örgütsel bağlılık düzeyleri belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucu araştırma kapsamına en uygun olduğu düşünülen anket ile veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan ankette demografik bilgilere ilave olarak ana hipotezi ve alt hipotezleri destekleyecek sorular ve örgütsel bağlılık düzeyini ölçmek için Allen ve Meyer'in (1984, 1997) Örgütsel Bağlılık Ölçeği (Organizational Commitment Questionere; OCQ) yer almaktadır. Meyer ve Allen'in sınıflandırdığı şekilde duygusal (affective), devam (continuance) ve normatif (normative) bağlılık boyutlarını içeren örgütsel bağlılık modeli esas alınmıştır. Araştırma ile havayolu firmalarında çalışan kabin memurlarının kuşak farklılıkları ile örgütsel bağlılık alt düzeyleri olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık boyutları kapsamında incelenmiştir. Anketin ilk bölümü demografik özellikler, ikinci bölümünü ise örgütsel bağlılık ölçeği oluşturmaktadır. Veriler anket yoluyla toplanmış ve bu veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Örgütsel bağlılık konusu; örgütsel bağlılığın alt boyutları, kuşak farklılıkları, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve sektörde çalışma süresi değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Analizlerde betimleyici istatistiklerin yanında t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda havayolu şirketlerinde çalışan kabin memurlarının kuşak farklılıklarına göre örgütsel bağlılık alt düzeylerinde farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the organizational commitments of flight attendants of different generations who work in airline companies operating in Turkey. For this purpose, in the first part of the study, the concept of organizational commitment, its significance, classification, factors affecting organizational commitment, and the outcomes of organizational commitment are discussed. The second part of the study lays emphasis on the job description and exigence of flight attendants, and discusses the role of the flight attendants in the operation, and the work environment and conditions. In the third part of the study, the concept of generation and classification of generations are discussed, and different generations and their organizational commitment are discussed. In the final part, which constitutes the analysis stage of the study, a questionnaire was offered to 351 people, who work as flight attendants in the public and private airline companies operating in Turkey, and a study to identify the levels of organizational commitment in terms of generational differences was conducted. The method of data collection using questionnaire, which was considered the most suitable method for the context of the study based on the literature search, was used. The questionnaire includes, in addition to the demographic information, questions which would support the main and sub-hypotheses and Organizational Commitment Questionnaire (OCQ) by Allen and Meyer (1984, 1997) to measure organizational commitment level. Organizational commitment model that includes affective, continuance and normative commitment dimensions, as classified by Meyer and Allen, is taken as a basis. With the study, generational differences of the flight attendants who work in airline companies were studied within the scope of affective commitment, continuance commitment and normative commitment dimensions, which are the subdimensions of organizational commitment. The first part of the questionnaire comprises demographic characteristics, and the second part comprises the organizational commitment scale. Data are collected using questionnaire and these data were analyzed using SPSS 21.0 software. The concept of organizational commitment is analyzed based on these variables: subdimensions of organizational commitment, generational differences, gender, marital status, educational status and the duration of working in the industry. In the analyses, in addition to the descriptive statistics, t-test and unidirectional analysis of variance (ANOVA) methods were used. At the end of the study, differences were observed among the organizational commitment subdimensions of the flight attendants working in airline companies in terms of generational differences.