Yoğun bakım hastalarında, yatış günü platelet, CRP ve albümin düzeyleri ile sağkalım ilişkisinin araştırılması
Study on relationship between the first day level of albumin, platelet, CRP and age of patients in the intensive care unit and patient survival
  1. Tez No: 548886
  2. Yazar: NİLGÜN TAN TABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Yoğun bakım hastalarında mortaliteyi tahmin edecek parametreler tedavinin gerekliliğini, yerini, hızını belirlediğinden önemlidirler. Kullanılan skorlama sistemleri karmaşık olması nedeniyle pratik kullanımları sınırlıdır. Biz çalışmamızda CRP, Alb, PLT ve yaş parametrelerinin değerlerini kullanarak mortalite riskini belirlemeyi amaçladık T.Ü. Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD Yoğun Bakım BD kliniğinde, 1 Ocak -31 Aralık 2013 arasında yatarak tedavi 18 yaş ve üzeri, incelenen verilerine sağlıklı olarak ulaşılabilen tüm hastalar dahil edildi. Bu özellikler dışındaki hastalar ile aynı hastaya ait mükerrer yatışlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş ve cinsiyet bilgileri, sağ-kalım durumları, PLT (K/uL), CRP (mg/dl) ve Alb (gr/dl) düzeyleri ortak bir veri tabanında toplandı. Veriler, sağ-kalım sonucuna etkileri açısından istatistiksel olarak incelendi. Çalışmamızda ex grubun yaş ortalaması(69,7±15,6).Sağ grubun yaş ortalaması (65,3±17,8) (p=0,021) olarak hesaplandı. Çalışmamız sonuçlarının değerlendirmesinde dikkat çeken bir bulgu da, ortalama yaş 65'ten 70'lere çıktığında hayatta kalma oranının belirgin biçimde düştüğüdür. Çok değişkenli lojistik regresyon analizi yaş artışının mortalite riskini arttırdığını gösterdi (odds ratio=1,02; p=0,027).
Özet (Çeviri)
The parameters to predict mortality in intensive care patients are important because they determine the necessity, location and speed of treatment. Due to their complexity, the practical use of the scoring systems is limited. In our study, we aimed to determine the mortality risk by using the values of C-reactive protein (CRP), albumen (Alb), platelet (PLT) and age parameters. All patients who were inpatient treatment in the intensive care unit of Department of Internal Medicine in Trakya University between 1 January and 31 December 2013, aged 18 yr. and whom we were able to access all the necessary data were included in the study. Recurrent hospitalizations of the same patient and patients who didn't have the characteristics given above were excluded from the study. During the study, age and gender information, survival, PLT, CRP (mg / dl) and Alb (gr / dl) levels were collected in a common database. All the data were analysed statistically in terms of their effects on survival. The average age of the group of death in our study (69.7 ± 15.6) and the average age of the survival group was calculated as (65,3 ± 17,8) (p = 0,021). The remarkable finding of our study is that, the significantly decrease of survival rate when the average age increased from 65 to 70. Multivariate logistic regression analysis showed that increased age increased the risk of mortality.