Yoğun bakım ünitesinde takip edilen COVID-19 hastalarında horowitz ve rox indeksinin mortalite üzerine etkisinin karşılaştırılması
Horowitz and rox index effects on mortality in COVID-19 patients followed in the intensive care unit
- Tez No: 729054
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Aralık 2019'da Çin'de ilk vaka bildirilen ve Mart 2020 itibariyle pandemi olarak kabul edilen“Coronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19)”dünya genelinde etkinliğini devam ettirmektedir. Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) pnömoni gelişmiş COVID-19 hastalarında başlıca komplikasyondur. Hastaların Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) yatışı ve mekanik ventilasyon ile takibi sıklıkla gerekebilmektedir. Çalışmamızda YBÜ'de takipli bu hastalarda klinik sonuçlar ve mortaliteyle ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 20.03.2020 ile 25.01.2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Sultan 2. Abdülhamid Han Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Dahiliye Covid Yoğun Bakım Ünitesinde, COVID-19 tanısı ile yatırılarak tedavi başlanan 210 hastanın tek merkezde toplanan verileri retrospektif olarak analiz edildi. Hastaların demografik verileri, komorbid hastalıkları, PCR sonuçları, aldıkları solunum destek tedavileri, COVID-19 için aldığı destek ve spesifik tedavileri, yatış sırasında gelişen komplikasyonlar, hastanede ve YBÜ'de yatış süreleri, entübasyon günleri, ölen hastaların yatış 1.gün, entübasyon günü ve ölüm günü parametreleri; taburcu edilen hastalarda ise yatış 1.gün, median gün ve yoğun bakım ünitesinden çıkış günlerinde laboratuvar verileri (tam kan sayımı, lenfosit sayısı, nötrofil sayısı, monosit sayısı, trombosit sayısı, kreatinin, ALT, CRP, D-dimer, prokalsitonin, ferritin, troponin, pH, pCO2, HCO3), Rox ve Horowitz indeksleri epikriz bilgileri incelenerek kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:“Coronavirus Disease 2019 (COVID-19),”the first case reported in China in December 2019 and accepted as a pandemic as of March 2020, continues its effectiveness worldwide. Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) is the main complication in patients with COVID-19 who have developed pneumonia. Hospitalization of the patients in the Intensive Care Unit (ICU) and follow-up with mechanical ventilation may be required frequently. In our study, we aimed to evaluate the factors associated with clinical outcomes and mortality in these patients followed in the ICU. MATERIALS AND METHODS: Data from 210 patients hospitalized with COVID19 and beginning treatment in the Internal Medicine Covid Intensive Care Unit of Sultan 2. Abdulhamid Han Health Practice and Research Center Hospital were analyzed retrospectively between 20.03.2020 and 25.01.2021. Demographic data of patients, additional comorbid diseases, PCR results, respiratory support treatments they received, support and specific treatments for COVID-19, complications developed during hospitalization, length of stay in hospital and ICU, intubation days, hospitalization days of deceased patients, intubation day of death and day of death parameters; laboratory data (complete blood count, lymphocyte count, neutrophil count, monocyte count, platelet count, creatinine, ALT, CRP, D-dimer, procalcitonin, procalcitonin, ferritin, and troponin) were recorded by examining epicrisis information. The significance level was determined as p 0.05 for all analyses, and the SPSS 17.0 program was used in the analysis. RESULTS: The ages of the patients ranged from 23 to 97, with 88 (41%) women and 122 (58%) men. Of the patients, 185 (88%) had at least one chronic disease. HT was found to be the most common chronic disease and was present in 124 (59%) patients. 126 of the patients (60%) died during the follow-up and treatment. There was a significant correlation between CKD, malignancy, IMV, NIMV, and mortality. Exit patients were older. Surviving patients had significantly shorter hospital and ICU stays. The Horowitz and Rox indexes were found to be associated with mortality on xii all specified days, and significant cut-off values to predict mortality were investigated. It was found