Ratlarda miyokardiyal iskemi-reperfüzyon nekrozunda losartan, kaptopril, anjiyotensin ıı tip 2 reseptör agonisti compound 21 ve MAS reseptör agonisti ave 0991'in etkilerinin karşılaştırması
Comparation of the effects of losartan, captopril, angiotensin ii type 2 receptor agonist compound 21 and MAS receptor agonist ave 0991 on myocardial ischemia-reperfusion necrosis in rats
  1. Tez No: 548895
  2. Yazar: ONURAL ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PARLAKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Miyokardiyal iskemi; ateroskleroz, tromboembolizm, perkutanöz transluminal koroner anjiyoplasti, koroner arter by-pass ve transplantasyon gibi patofizyolojik ve terapötik uygulamaların sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışma ile Mİ/R nekrozu oluşturulmuş ratlarda AT2 selektif reseptör agonisti Compound 21 (C21), MAS reseptör agonisti AVE 0991, AT1 selektif reseptör blokeri losartan ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü kaptoprilin hemodinamik paremetrelere ve nekroz alanına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Ratların kalbinde nekroz oluşturmak için sol ana koroner arterin inen dalına 30 dk iskeminin ardından 2 saat reperfüzyon uygulandı. C21 (0.03 mg/kg), AVE 0991 (576 μg/kg), losartan (2 mg/kg) ve kaptopril (3 mg/kg) iskemiden 10 dk önce ve iskemi boyunca i.v. infüzyon şeklinde uygulandı. Kalp kesitlerinden nekroz ve risk alanının boyutu hesaplandı. Bulgular: Grupların nekroz alanı/risk alanı oranları; Mİ/R: %48.9±8.8; C21+Mİ/R: %31.1±7.8; AVE 0991+Mİ/R: %29.9±4.8; C21+AVE 0991+Mİ/R: %28.2±3.3; Losartan+AVE 0991+Mİ/R: %30.8±5.8; Kaptopril+AVE 0991+Mİ/R: %31.7±7.7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Myocardial ischemia may occur as a result of pathophysiological and therapeutic applications such as atherosclerosis, thromboembolism, percutaneous transluminal coronary angioplasty, coronary artery by-pass and transplantation. In this study, we aimed to compare the effects of AT2 selective receptor agonist Compound 21 (C21), MAS receptor agonist AVE 0991, AT1 selective receptor blocker losartan and angiotensin converting enzyme inhibitor captopril on hemodynamic parameters and infarct size on MI/R-induced necrosis in rats. Material and Method: To induce necrosis in the heart of rats, reperfusion for 2 hours following ischemia for 30 minutes to the descending branch of the left main coronary artery was applied. C21 (0.03 mg/kg), AVE 0991 (576 μg/kg), losartan (2 mg/kg) and captopril (3 mg/kg) were administered as an intravenous infusion at 10 min before and throughout the ischemia. The size of the necrosis and risk area was calculated. Results: Necrosis area/risk area ratios of groups were; MI/R: 48.9±8.8%; C21+MI/R: 31.1±7.8%; AVE 0991+MI/R: 29.9±4.8%; C21+AVE 0991+MI/R: 28.2±3.3%; Losartan+AVE 0991+MI/R: 30.8±5.8%; Captopril+AVE 0991+MI/R: 31.7±7.7%.