Ratlarda akut miyokart enfarktüsü modelinde miyokardiyal perfüzyonun termal görüntülenmesi
Thermal imaging of myocardial perfusion in an acute myocardial infarctus model in rats
- Tez No: 827163
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN, PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biophysics, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırmada kardiyovasküler cerrahide miyokart perfüzyonunun intraoperatif değerlendirmede termal kamera kullanılması için non-invaziv ölçüm yöntemi geliştirme amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada 40 adet Wistar albino ratlarda akut MI modellerinin kalpteki perfüzyon değişiminin değerlendirilmesi yapıldı. Pozitif kontrol olarak isoproteranol ile indüklenerek MI modeli oluşturuldu. Kalbi besleyen sol ön inen arterin oklüde edilerek 15 ve 30 dakika süreyle iskemi ve reperfüzyon yapıldı. Her beş dakikada bir görüntüler kaydedildi. Enerji metabolizması tayini miyokart sıcaklık değişimleri ile ilişkilendirildi. Bulgular: Araştırmada 40mg/kg isoproteranol uygulanan pozitif kontrol grubunun enerji metabolizması, kalpteki sıcaklık değişimleri ve histopatolojik değerlendirilmesi 15 dakika iskemi-15 dakika reperfüzyon yapılan grup ile benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to develop a non-invasive measurement method using thermal imaging for the intraoperative evaluation of myocardial perfusion in cardiovascular surgery. Materials and Methods: The evaluation of perfusion changes in the heart in acute myocardial infarction (MI) models was conducted using 40 Wistar albino rats. MI models were induced by isoproterenol administration as a positive control. The left anterior descending coronary artery was occluded for 15 and 30 minutes to induce ischemia, followed by reperfusion. Images were recorded every five minutes, and energy metabolism was correlated with myocardial temperature changes. Results: The energy metabolism, temperature changes in the heart, and histopathological evaluations of the positive control group treated with 40 mg/kg isoproterenol were similar to the group subjected to 15 minutes of ischemia and 15 minutes of reperfusion.