Konya yöresindeki buzağılarda şekillenen bazı metabolik kemik hastalıklarının teşhisinde biyokimyasal ve radyolojik kriterlerin önemi
The Importance of biochemical and radiological findings in the diagnosis of metabolic bone diseases in calves of Konya region
- Tez No: 54889
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ YAVRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
59 6-ÖZET“Konya Yöresindeki Buzağılarda Şekillenen Bazı Metabolik Kemik Hastalıklarının Teşhisinde Biyokimyasal ve Radyolojik Kriterlerin Önemi.”Bu çalışmada buzağılarda hatalı besleme ve yetiştirmeye bağlı olarak şekillenen metabolik kemik hastalıklarının, biyokimyasal ve radyolojik kriterler yardımı ile tanı ve ayırıcı tanıları yapıldı. Böylece bu hastalıklar arasındaki farkın ortaya konması ve bunun sonucu ekonomik kayıpların önüne geçilmesi amaçlandı. Çalışmanın materyalini farklı yaş, ırk ve cinsiyetteki 100 adet buzağı oluşturmuştur. Anamnez ve klinik muayene sonucu hastalıktan şüphelenilen hayvanlardan alınan kan örneklerinde kalsiyum, fosfor, pH ve vitamin A seviyeleri ve alkalen fosfataz (ALP) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Ayrıca ekstrem itelerdeki radyolojik değişiklikler incelenmiştir. Biyokimyasal incelemeler sonucu Ca, P ve vitamin A seviyelerinin raşitizma, juvenil osteopeni ve hipertrofik osteopati teşhis edilen hayvanlarda farklı olduğu (p0.05). Radyolojik olarak raşitizma, juvenil osteopeni ve hipertrofik osteopati'nin benzer bulgular gösterdiği belirlenmiştir. Buna bağlı olarak özellikle ayırıcı tanıda radyolojik bulguların yanında biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
60 7- SUMMARY The Importance of Biochemical and Radiological Findings in the Diagnosis of Metabolic Bone Diseases in Calves of Konya Region." In this study it was aimed to diagnose the metabolic bone disease caused by malnutrition and wrong management practices in calves by evaluating biochemical and radiological signs. In addition, the economical losses originated from these diseases and incorrect diagnose were aimed to be prevented. As animal material, one hundred calves were used in various breed, sex and age. The blood samples were collected from the calves which may have with metabolic bone diseases after clinical examinations and anamnesis, were measured to evaluate calcium, inorganic phosphate, pH, vitamin A levels and alkaline phosphatase (ALP) activities. Furthermore, the radiographic changes in the extremities of these animals were examined. The differences between calcium, inorganic phosphorus and vitamin A levels based on biochemical analyses and obtained from animals with rickets, juvenile osteopenia and hypertrophic osteopathy were found statistically significant (p0.05). It was determined that; rickets, juvenile osteopenia and hypertrophic osteopathy have similar radiological findings and by the way the importance of evaluating biochemical parameters beyond radiological findings especially in the differential diagnosis was concluded.